Nikifor i nie tylko, czyli wystawy w Muzeum w Sosnowcu
Muzeum w Sosnowcu zaprasza na swoje wystawy. Tym razem można zwiedzać ekspozycję dotyczącą życia i twórczości Epifaniusza Drowniaka, znanego szerzej jako Nikifor Krynicki. Ten polski malarz “naiwny” łemkowskiego pochodzenia od lat fascynuje kolejne pokolenia. Niegdyś niedoceniany, żyjący w nędzy, obecnie jego dzieła są poszukiwane nie tylko przez kolekcjonerów sztuki. Krynicki artysta stał się “modny”. Popularność ta została dodatkowo podsycona filmem fabularnym Krzysztofa Krauzego pod tytułem “Mój Nikifor” ze znakomitą Krystyną Feldman w roli tytułowej.
Sosnowiecka wystawa prezentuje rysunki Nikifora pochodzące z zasobów muzeum w Zabrzu oraz muzeum w Nowym Sączu. Prace przedstawiają budynki architektury sakralnej, budynki użyteczności publicznej oraz pejzaże, najczęściej jest to Krynica, bądź najbliższa okolica. To co fascynuje w tych niewielkich pod względem formatu dziełach to przede wszystkim ciekawe ukazanie perspektywy, widać tu głębie zakątków, a cerkiewne i kościelne wieże są wręcz półokrągłe na rysunku, zupełnie jakby były trójwymiarowe. Wszędzie panuje harmonia, ład, niesamowicie dobrana jest też kolorystyka prac. Niespotykane w dzisiejszych czasach jest też to, że Nikifor często pisał w dolnej części na obrazach ich tytuł oraz cenę… Dziś było by to uznane za niszczenie obrazu, w przypadku rysunków Nikifora napisy dodają uroku.
Jeżeli chcecie postraszyć swoje nieletnie dziecko to warto zabrać je na wystawę “Magia teatralnej lalki”. Podczas zwiedzania tej ekspozycji możemy docenić jak wielką pracę wykonują animatory, którzy poruszają teatralnymi lalkami podczas przedstawień. Oglądając lalki w “stanie spoczynku” widzimy wyziewający z nich chłód, mimo iż zostały zaprojektowane by cieszyć oczy widza. Niektóre mogą naprawdę przestraszyć, inne rozśmieszą, a jeszcze inne wzbudzą nasze zainteresowanie pod względem technicznym, gdy zastanowimy się w jaki sposób są poruszane. To, co nie ulega wątpliwości kunszt wykonania lalek, świetny warsztat, który czyni z lalek dzieła sztuki.
Kolejną wystawą w muzeum jest prezentacja zatytułowana “Utracone nadzieje, ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970”. Wystawa prezentuje kolejne losy zdziesiątkowanej ludności żydowskiej po drugiej wojnie światowej. Widzimy tu obywateli pochodzenia żydowskiego podczas pracy i wypoczynku, podczas dnia powszedniego i podczas święta. Możemy zobaczyć ocalałe miejsca kultu, przedmioty związane z religią i życiem codziennym, ponadto wiele zdjęć i fragmentów gazet dotyczących życia odradzającej się społeczności. Nie zabrakło oczywiście odniesień do wydarzeń z roku 1968, których efektem były liczne czystki w organach władzy oraz masowa emigracja ludności pochodzenia żydowskiego.
[PP]