Zew Sosnowiec wkrótce skończy 95 lat

Zew logo takie jak trzaZew Sosnowiec to klub, który dał polskiej piłce taki talent jakim był Włodzimierz Mazur. To właśnie w tym małym klubie rozpoczynał swoją przygodę późniejszy reprezentant Polski, jeden z największych piłkarzy Zagłębia Sosnowiec. Dzisiejszy Zew to klub z wieloma problemami, choć ambitny i chcący osiągać najwyższe cele. W przede dniu obchodów 95 rocznicy powstania klubu rozmawiamy z jego wiceprezesem Wojciechem Wilkiem.

-Od niedawna wraz z Pawłem Kuroniem tworzycie zarząd klubu. Widać w Zewie odświeżenie wizerunku klubu, akcje marketingowe, rozbudowę bazy szkoleniowej…

-Od czasu kiedy kopalnia Kazimierz-Juliusz zakończyła swoja działalność, klub stanął przed nowymi wyzwaniami, szczególnie finansowymi, ponieważ straciliśmy głównego sponsora. Polityka miasta w zakresie finansowania klubów sportowych w niższych rozgrywkach ligowych oraz młodzieży nie pozwala zapewnić pokrycia kosztów funkcjonowania. Klub potrzebował większej ilości osób, które aktywnie będą się włączać w prowadzenie i promowanie klubu. Dotychczasowy prezes Robert Jóźwik pozostał w zarządzie i wspiera nas w podejmowanych działaniach swoim wieloletnim doświadczeniem. Nowy skład zarządu został dobrany do aktualnych potrzeb klubu z przypisaniem do osób określonych zadań tak,
aby stworzyć najlepsze warunki do treningów i gry zarówno dla seniorów, jak i dla coraz prężniej rozwijającej się szkółki piłkarskiej liczącej obecnie ponad 100 młodych adeptów.

-Jedną z bardziej rzucających się zmian w klubie jest ujednolicenie nazwy na KS ZEW Sosnowiec. Wcześniej częściej używało się określenia Zew Kazimierz. Czy nazwa KS ZEW Sosnowiec jest lepsza pod względem marketingowym, czy może jest inny powód?

-Powodów zmiany nazwy jest kilka. Pierwsza to taka, że reprezentujemy barwy całego miasta, a nie tylko jednej dzielnicy. Miasto udostępnia nam obiekty do treningów i zapewnia część funduszy niezbędną do opłacenia kosztów funkcjonowania klubu. Chcemy w ten sposób oddać należny szacunek za pomoc. Drugi może bardziej prozaiczny powód to, że często drużyny młodzieżowe miały kłopoty z identyfikacją podczas rozgrywanych meczów na wyjazdach. Często padało pytanie, gdzie znajduje się miejscowość Kazimierz, a przecież reprezentujemy i identyfikujemy się z miastem Sosnowiec. Trzeci powód jest taki, że obecnie barwy naszego klubu reprezentują seniorzy i młodzi piłkarze (mamy też jedną piłkarkę) z kilku dzielnic Sosnowca, jak również innych miast, a klub tak naprawdę ma swoją siedzibę w Ostrowach Górniczych.

-Zew jako jeden z nielicznych klubów z tej klasy rozgrywkowej ma prężnie działającą stronę internetową. Czy to też inicjatywa nowego prezesa?

-Strona klubu działała prężnie jeszcze przed zmianą zarządu, ale obecnie mamy kilka pomysłów również w tym zakresie, które chcemy zrealizować.

-Co możemy dziś powiedzieć o klubie sportowym Zew Sosnowiec?

-Obecnie możemy poszczycić się pełnym składem drużyny w A-Klasowych rozgrywkach. Drużyna przeżyła przebudowę zrealizowaną przez trenera Artura Dużyńskiego przy wsparciu Piotra Tomsi. Do składu dołączyli młodzi zawodnicy i obecnie pracujemy nad poprawą skuteczności gry. W szkółce w kilku rocznikach trenuje pond 100 zawodników. To dla nas bardzo ważne, ponieważ naszym celem jest promowanie zdrowego stylu życia i zachowanie w tych najważniejszych latach dla rozwoju człowieka dobrej kondycji fizycznej. Od nowego sezonu uruchamiamy drużynę juniorów, która będzie kontynuacja treningów dla trampkarzy. Docelowo pozwoli wzmocnić drożynę seniorów będąc trampoliną dla uzdolnionych zawodników w zaistnieniu w piłce seniorskiej w wyższych klasach rozgrywek.

-Aktualny sezon w A klasie trzeba uznać raczej za stracony. Czy jest już jakiś plan, aby w następnych rozgrywkach było lepiej?

-My się nie poddajemy. Zostało jeszcze sporo kolejek do rozegrania i będziemy walczyć o każdy punkt. Mamy bardzo zgraną drużynę i ambitnych zawodników, którzy w odróżnieniu od swoich kolegów
z drużyn z innych miejscowości oprócz zaangażowania i poświęconego czasu z własnego budżetu finansują uczestniczenie w rozgrywkach. Nasi zawodnicy pokazali niejednokrotnie, że potrafią grać w piłkę i to z wyżej notowanymi w tabeli drużynami. Przełamanie przyszło w ostatnim meczu, a piłka ma tak dużo kibiców, bo jest często nieprzewidywalna. My ze swojej strony będziemy pracować nad tym, aby nasi zawodnicy i trenerzy mieli jak najlepsze warunki do treningów a wyniki na pewno przyjdą z czasem.

-Wiem, że niedawno doszło do nawiązania współpracy z Zagłębiem Sosnowiec. Dla kibiców Zewu to dobra wiadomość. W jakich obszarach współpracowały będą obydwa kluby?

-Współpraca dotyczy grup młodzieżowych. Nam to zapewni ujednolicenie systemu szkolenia i dostosowanie go do najwyższych standardów, jakie już funkcjonują w Zagłębiu Sosnowiec, a zostały wypracowane w Legii Warszawa. Nasi trenerzy będą mogli korzystać z doświadczenia swoich kolegów. Zawodnicy będą mogli wspólnie trenować, uczestniczyć w obozach, sprawdzać swoje postępy w testach a najlepsi z nich będą mogli kontynuować swoja przygodę w szeregach Zagłębia. Chłopcy, którzy nie przejdą pozytywnej selekcji, będą mogli kontynuować doskonalenie swoich umiejętności piłkarskich w naszym klubie, będą również cały czas pod okiem trenerów Zagłębia.

-Wkrótce 95-lecie klubu. Jakich atrakcji możemy się spodziewać z tej okazji?

-Na ta okoliczność organizujemy festyn 25 czerwca. Chcemy wyróżnić osoby związane od lat z naszym klubem, oddając im należny szacunek za zaangażowanie i reprezentowanie naszych barw. Na tę okazję przygotowujemy drukowaną historie klubu, która jak się okazuje, jest bardzo barwna. Będą jak co roku atrakcje dla dzieci i dorosłych i nie zabraknie głównej atrakcji, czyli lotu helikopterem dla wylosowanego uczestnika loterii. Nasz festyn uatrakcyjni dobre jedzenie i muzyka. Pracujemy również  nad zaproszeniem gwiazdy wieczoru jednak z tak małym budżetem jest to nie lada wyczyn. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Sosnowca i sąsiednich miejscowości do wspólnego biesiadowania i uczczenia rocznicy naszego klubu.

-Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy wszystkich na festyn z okazji 95-lecia klubu.

piotrek

[PP]

Bear