Zagraj w Jorkyball!!!

Jorkyball to gra zespołowa przypominająca nieco Fustal, zmodyfikowana tak, aby można ją uprawiać już w minimalnych, dwuosobowych składach. Jest tu wiele odniesień do innych odmian piłki nożnej, jednak zasady gry znacznie odbiegają od przyjętych.

Niektórzy porównują Jorkyball do squasha, inni do siatkówki, czy też piłki ręcznej. To ze względu na zasady, które zabraniają gry kontaktowej, ograniczają poruszanie się zawodnika defensywnego, gra się do trzech wygranych setów. Mecze rozgrywane są w przeszklonym, zamykanym pomieszczeniu, bramki mają dość niespotykany wymiar metr na metr (nie można zagrywać piłki ręką), piłka jest miękka, co ze względu na bliskie dystanse strzałów jest atutem dla trafionego. Set wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie siedem goli. Ciekawostką jest fakt, że po strzelonej bramce grę wznawia drużyna, która ją zdobyła.

Jorkyball w naszym kraju to nadal nowość. Trafił do Polski w grudniu 2009 roku, pierwsze boiska powstały w Sosnowcu. Jeśli ta dyscyplina będzie się rozwijała w naszym kraju tak prężnie jak w Europie, jest szansa, że wkrótce powstanie więcej obiektów do Jorkyball. W Sosnowcu zorganizowane są nawet rozgrywki ligowe. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.jorkyballsosnowiec.pl. Do tematu będziemy wracać.

[PP]

 

 

 

Bear