W niedzielę XXIII Memoriał im. Włodzimierza Mazura

Włodzimierz Mazur urodził się 18 kwietnia 1954 roku. Swoją wielką przygodę z piłką rozpoczynał w Górniku Kazimierz. Stamtąd jeszcze jako junior trafił do Zagłębia. Było to na początku lat 70. Swój niebywały piłkarski talent szlifował pod okiem m.in. Mariana Masłonia i Józefa Gałeczki.  Jesienią 1972 roku Mazur trafił do kadry pierwszego zespołu, by na wiosnę (18 marca 1973r) zadebiutować w ekstraklasie. Miało to miejsce w spotkaniu sosnowiczan z Zagłębiem Wałbrzych. Kolejnym przełomem w karierze Włodzimierza Mazura było powołanie do reprezentacji Polski U-21. Niedługo potem sosnowiecki zawodnik dostąpił zaszczytu debiutu w pierwszej reprezentacji Polski. Było to 31 października 1976 roku w meczu z Cyprem.
W 1978 roku wraz z reprezentacją grał w Argentynie. W sumie w barwach reprezentacji rozegrał 23 mecze, strzelając trzy gole.
Włodzimierz Mazur prawie przez całą swoją karierę piłkarską związany był z Zagłębiem Sosnowiec. Z drużyną tą zdobył m.in. dwa razy Puchar Polski. W sezonie 1976-77 był królem strzelców ekstraklasy.
Na zakończenie swojej bogatej kariery Włodzimierz Mazur wyjechał do Francji, gdzie w latach 1983-85 występował w Stade Rennes. Po powrocie do Polski grał jeszcze przez rok w Zagłębiu, by zakończyć karierę w Górniku Wojkowice.
W sumie w polskiej ekstraklasie rozegrał łącznie 289 mecze, zdobywając w nich 80 bramek.
W ostatnich miesiącach swojego życia trenował piłkarzy Górnika Sosnowiec. Zmarł 1 grudnia 1988 roku.

W niedzielę (14.01) już po raz 23. w hali MOSiR pryz ul. Żeromskiego odbędzie się impreza piłkarska dedykowana pamięci właśnie tego, przedwcześnie zmarłego, jednego z najlepszych piłkarzy w historii Zagłębia Sosnowiec. Dotychczas w rywalizacji występowała zawsze pierwsza drużyna naszego klubu. Po raz pierwszy w historii będzie inaczej, gdyż do rywalizacji zaproszono zespoły młodzieżowe z rocznika 2003 i młodsi. Tym razem udział w memoriale wezmą drużyny: Legii Warszawa, BKS Bielsko-Biała, Olimpii Elbląg, Piasta Gliwice, Beskidu Andrychów i oczywiście Zagłębia Sosnowiec. Turniej będzie się rozgrywał w systemie “każdy z każdym”, a w przerwach między meczami możemy się spodziewać pokazów piłkarskich sztuczek Football Freestyle i występów grupy tanecznej. Dojdzie też do wyjątkowego meczu pomiędzy kibicami i przedstawicielami klubu. Impreza zaczyna się o godzinie 9:30. Wstęp wolny. Polecamy.

[PP]

Wszelkie prawa zastrzeżone. 12 styczeń 2018.

Bear