W niedzielę XVII Halowe Mistrzostwa Zagłębia im. Włodzimierza Mazura

Zwycięzcy V turnieju - Zagłębie Sosnowiec

Zwycięzcy V turnieju z 1996 - Zagłębie Sosnowiec

Już po raz siedemnasty rozegrane zostaną Halowe Mistrzostwa Zagłębia w piłce nożnej im. Włodzimierza Mazura. Ten prestiżowy turniej na stałe już stał się elementem zimowych przygotowań drużyny Zagłębia Sosnowiec.

Włodzimierz Mazur urodził się 18 kwietnia 1954 roku. Swoją wielką przygodę z piłką rozpoczynał w Górniku Kazimierz. Stamtąd jeszcze jako junior trafił do Zagłębia. Było to na początku lat 70. Swój niebywały piłkarski talent szlifował pod okiem m.in. Mariana Masłonia i Józefa Gałeczki.  Jesienią 1972 roku Mazur trafił do kadry pierwszego zespołu, by na wiosnę (18 marca 1973r) zadebiutować w ekstraklasie. Miało to miejsce w spotkaniu sosnowiczan z Zagłębiem Wałbrzych. Kolejnym przełomem w karierze Włodzimierza Mazura było powołanie do reprezentacji Polski U-21. Niedługo potem sosnowiecki zawodnik dostąpił zaszczytu debiutu w pierwszej reprezentacji Polski. Było to 31 października 1976 roku w meczu z Cyprem.

W 1978 roku wraz z reprezentacją grał w Argentynie. W sumie w barwach reprezentacji rozegrał 23 mecze, strzelając trzy gole.

Włodzimierz Mazur prawie przez całą swoją karierę piłkarską związany był z Zagłębiem Sosnowiec. Z drużyną tą zdobył m.in. dwa razy Puchar Polski. W sezonie 1976-77 był królem strzelców ekstraklasy.

Na zakończenie swojej bogatej kariery Włodzimierz Mazur wyjechał do Francji, gdzie w latach 1983-85 występował w Stade Rennes. Po powrocie do Polski grał jeszcze przez rok w Zagłębiu, by zakończyć karierę w Górniku Wojkowice.

W sumie w polskiej ekstraklasie rozegrał łącznie 289 mecze, zdobywając w nich 80 bramek.

W ostatnich miesiącach swojego życia trenował piłkarzy Górnika Sosnowiec. Zmarł 1 grudnia 1988 roku.

Tegoroczny turniej finałowy rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13:20. Wystąpią w nim oprócz Zagłębia Sosnowiec  drużyny Czarnych Sosnowiec, AKS Niwka, Sarmacja Będzin, Unia Ząbkowice i Górnik Piaski. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Mecz finałowy spodziewany jest o godzinie 18:05. Wcześniej, bo o godzinie 17 planowana jest prezentacja drużyny Zagłębia występującej w drugiej lidze. Podczas turnieju dojdzie do prezentacji fragmentów meczu Polska-Holandia, w  którym to Włodzimierz Mazur zdobył gola z rzutu karnego.

Na koniec ciekawostka. W pierwszym turnieju w 1996 roku zwyciężyło Zagłębie Sosnowiec, a najlepszym bramkarzem wybrano Roberta Stanka, dzisiejszego drugiego trenera Zagłębia. Czyżby to dobry omen przed tym turniejem?

 

[PP]

Bear