I Halowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków już w niedzielę w Sosnowcu

Zima to doskonały czas na rozgrywki halowe. Tym razem w Sosnowcu dojdzie do wydarzenia bez precedensu. Już w najbliższą niedzielę po raz pierwszy na terenie naszego miasta odbędzie się Halowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. Trzeba przyznać, że impreza zapowiada się niezwykle ciekawie.

Organizator, czyli Sportowy Świat Sosnowiec zaprosił do turnieju siedem szkółek piłkarskich z całego województwa. Honoru naszego regionu, prócz drużyny gospodarzy (Sportowy Świat) będą broniły AF Silent Dąbrowa Górnicza oraz Football Academy Zawiercie. Stawkę uzupełniają zespoły Siódemka Tychy, UKS Grom Tychy, Wyzwolenie Chorzów, Gwiazda Ruda Śląska oraz AP Silesia Mysłowice. Turniej rozegrany zostanie w hali sportowej w Sosnowcu, przy ul. Żeromskiego. Zapytaliśmy Mariusza Grząbę, jednego z organizatorów turnieju o kilka szczegółów dotyczących imprezy.

-Skąd pomysł na taki turniej?

-Nasza akademia Sportowy Świat funkcjonuje 4 miesiące i w związku z tym postanowiliśmy zorganizować dla naszych dzieci turniej z udziałem innych akademii z naszego województwa żeby dzieci mogły rozegrać mecze ze swoimi rówieśnikami z innych miast. Nie bedzie to rywalizacja o miejsce, ponieważ w takim wieku nie możemy mówić o rywalizacji, dlatego każde dziecko uczestniczące w turnieju będzie wygranym, dostając medal, drużyna puchar i pamiątki, nie będzie tabel, liczenia punktów, najważniejsza będzie dobra zabawa.

-Dziś dzieci zaczynają szybciej uprawiać sport niż w latach 80, 90. Czy uważasz, że dzięki temu nasz kraj doczeka się w perspektywie czasu lepiej wyszkolonych piłkarzy?

-Uważam że dzisiaj w dobie internetu i wielu innych używek, dziecko jeżeli złapie bakcyla do sportu w wieku 4, 5, 6 lat, nie mówię konkretnie, że do piłki nożnej, ale ogólnie do sportu, w wieku szkolnym będzie mogło łatwiej zdecydować o dyscyplinie sportu jaką będzie chciało uprawiać. Dzisiaj dziecko w wieku przedszkolnym ma zajęcia z piłki nożnej w formie gier i zabaw, za parę lat dzieki temu, że złapało bakcyla do sportu może byc np. bardzo dobrym hokeistą. Czy nasz kraj doczeka się lepiej wyszkolonych piłkarzy, uważam że tutaj duża rola jest państwa, samorządów, wybudowalismy Orliki to napewno jest duży plus, ale na tą chwile i tak jestesmy daleko za krajami zachodnimi, które na szkolenie młodzieży przeznaczają dużo większe pieniądze. Drugim czynnikiem jaki napewno ma wpływ na róznice, która nas dzieli to zarobki trenerów w klubach. Jezeli trener młodzieży zarabia 600 zł (w większosci klubach nawet mniej), nigdy nie będzie w stanie w 100% się temu poświęcić, ponieważ najważniejsza dla niego będzie praca zawodowa.

-Czy trudno namówić 5-6 latka do gry w piłkę oraz do regularnego treningu?

-Niemożna mówić o treningu dzieci w wieku 5-6 lat, na takim etapie rozwoju dziecka to są gry i zabawy, które powodują, że dziecko łapie bakcyla do sportu, ale to dziecko musi chcieć (nie rodzic), mieć z tego pociechę i najważniejsze dobrze się bawić i wychodzić z zajęć z uśmiechem.

-Teraz zapytam o kilka szczegółów dotyczących samego turnieju. Mówiłeś, że nie będzie typowej rywalizacji, takie jest założenie. Jaki będzie system rozgrywek? Ile potrwa jeden mecz? Po ilu graczy na boisku będą liczyły drużyny?

-2 grupy po 4 drużyny, to będzie pierwsza faza, druga faza będzie po wspólnej decyzji z trenerami zostaną utworzone znowu 2 grupy po 4 drużyny, ale już zbliżone poziomem, czyli dzieci o większym zaawansowaniu piłkarskim będą grały ze sobą, te mniej będa grały w drugiej grupie. Mecz trwa 10 minut, 4 zawodników plus bramkarz na dwa boiska, bramki o wymiarach jak do hokeja.

-Czy są przewidziane jakieś dodatkowe atrakcje dla graczy i widzów?

-Dla każdego dziecka będzie medal, upominki, słodycze, dla każdej drużyny puchar, posiłek dla dzieci, napoje. Dla rodziców będzie konkurs z nagrodami, ale więcej na razie nie mogę powiedzieć. Atrakcją na pewno będzie tez wielki telebim na którym będą na żywo leciały obrazki z boiska i trybun.

-Wiadomo, że na trybunach zasiądą głównie rodziny i koledzy uczestników, ale pewnie nie tylko. Jak zachęciłbyś widzów do przyjścia na imprezę?

-Serdecznie wszystkich zapraszamy, bo chyba jest to 1-szy w historii w Sosnowcu taki turniej w którym będą brały udział 6-latki, zapraszamy, a ze swej strony gwarantujemy dobrą zabawę, miło spędzony czas w towarzystwie uśmiechniętych dzieciaków dla których nieważny będzie wynik, punkty, bramki, ale dobra zabawa.

-Dziękuję za rozmowę i mam nadzieję, że turniej stanie się cykliczny i że podczas I Halowego Turnieju Piłki Nożnej Przedszkolaków będziemy świadkami narodzin jakiegoś wielkiego piłkarskiego talentu.

-Może za parę lat tak powiemy i wspomnimy, chcemy żeby turniej stał się cykliczny, dziękuje Michałowi Zającowi i Rafałowi Łydkowi za pomoc w zorganizowaniu tego turnieju.

Początek imprezy w niedzielę 10.02.2013 o godzinie 10. Zapraszamy – Wstęp wolny

[PP]

Bear