Zobacz Zagłębie z powietrza w Zamku Sieleckim

Zagłębie z powietrzaW Zamku Sieleckim trwa wystawa zdjęć autorstwa Michała Radki. Wymowny tytuł “Zagłębie z powietrza” mówi wiele, ale najwięcej mówią same fotografie. Wiele z przedstawionych na ekspozycji krajobrazów wydaje się nam znajomych, są jednak takie, które budzą nasze zaskoczenie i ciekawość. O kilka słów na temat wystawy poprosiliśmy jej kuratora, historyka Rafała Bryłę.
-Miałem okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy, więc wiem skąd wziął się pomysł na nią. Czy możesz powiedzieć czytelnikom 41-200.pl jak to się stało, że efekt podniebnych podróży Michała Radki trafił pod dach Zamku Sieleckiego?
-W zamku staramy się prezentować różne wystawy związane z historią i regionem, choć nie tylko. Stąd tematyka ich jest różnorodna. Mamy wystawy dla dzieci i dla dorosłych. Staramy się nie ograniczać w wyborze tematu, jednak zawsze musi on być ciekawy i atrakcyjny. Fotografie Michała Radki są takim tematem – ciekawym, atrakcyjnym a nawet zaskakującym, bo przecież nie dane nam jest oglądać regionu z powietrza.
-Jakim kluczem kierowałeś się rozmieszczając poszczególne zdjęcia?
-Starałem się pokazać bogatą różnorodność Zagłębia. Stąd na wystawie są zdjęcia obrazujące niemal wszystkie walory naszego regionu. Jest przemysł, piękna przyroda, miasta, zabytki.
-Fotografie autorstwa Michała Radki widzimy na ścianach, na podłodze, a także możemy podziwiać je multimedialnie. Skąd pomysł na takie rozwiązanie?
-Michał Radka dostarczył bardzo dużo zdjęć. Mała powierzchnia ekspozycyjna uniemożliwiała pokazanie ich wszystkich. Stąd też prace przeszły ostrą selekcję – mimo to – pozostało ich bardzo dużo, bo co tu dużo mówić, to są bardzo dobre fotografie. Dlatego też zrodził się pomysł na pokazanie części z nich multimedialnie. Zresztą ekspozycja wyszła poza mury zamku, bo chcieliśmy już „na ulicy” pokazać piękno naszego Zagłębia. Dlatego po raz pierwszy wystawa wyszła przed zamek – część prac zawisło na ogrodzeniu. Nawet umożliwiliśmy zwiedzającym oczarowanym regionem i fotografiami Michała Radki na zakup jego prac. Wybrane zdjęcie jesteśmy wstanie wydrukować na profesjonalnym papierze fotograficznym w formacie umożliwiającym ich oprawienie w antyramie lub fotoramie.
-Który zdjęcie najbardziej zaskakuje zwiedzających?
-Jest wiele zdjęć zaskakujących zwiedzających – jednak najbardziej zaskakują zdjęcia przyrody i te, które poprzez bardzo oszczędny i precyzyjny kadr przybierają formę abstrakcji.
-Planowane jest też spotkanie z autorem. Możemy zdradzić jakieś szczegóły?
-Spotkanie z autorem, to będzie niespodzianka dla mnie i dla uczestników. Z tego co autor mówił na otwarciu wystawy to zapewne będzie bardzo ciekawie i ekscytująco, więc warto być.

Serdecznie polecamy tę wystawę, a także profil fb Zagłębie z powietrza.
Wystawa w Zamku Sieleckim (ul. Zamkowa 2) potrwa do 18 września. Polecamy.
[PP]

Bear