Zobacz wystawę Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec

a (17)Do 3 kwietnia w sosnowieckim Muzeum Miejskim (ul.Chemiczna 12) możemy podziwiać wystawę historyczną zatytułowaną “Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec”. Słowo podziwiać jest tu jak najbardziej na miejscu, gdyż wystawa ta jest jedną z najciekawszych w historii naszej placówki.

Dawny pałac Schoena, w którym mieści się muzeum w ostatnich miesiącach przechodził remont części wnętrz. Efektem tego jest możliwość prezentacji zbiorów na większej niż dotąd powierzchni.

Już wernisaż dawał nadzieję, że wystawa jest niebanalna. Poza zwyczajowymi przemowami m.in. dyrektora muzeum Pawła Duszy i kuratorek wystawy Darii Chudoby i Anny Makarskiej obejrzeliśmy krótki film z tworzenia instalacji Matyldy Sałajewskiej pt.”Kuszenie”. W tym miejscu warto podkreślić, że na wernisażu zjawił się prawdziwy tłum chętnych do zwiedzenia wystawy.

a (25)Sama wystawa wciąga już od pierwszego pomieszczenia. Znajdujemy tu nie tylko ciekawe przedmioty i zdjęcia, ale również intrygującą możliwość spojrzenia na niektóre eksponaty poprzez otwory w ściankach. A tematyką tej sali jest górnictwo, a w zasadzie to co z niego pozostało w Sosnowcu. W kolejnych salach czekają na nas następne niespodzianki. Dominują przedmioty związane z przemysłem ciężkim, ale też z włókiennictwem. Są też ślady działalności małych manufaktur, a także wyposażenia drobnych zakładów rzemieślniczych. Są dokumenty pracowników, przykładowe loga, projekty wyrobów sosnowieckich, a także wiele ciekawych gotowych wyrobów. Widzimy tu też dawne szyldy, czy ciekawą instalację zbudowaną z butelek po piwie. Uwagę zwiedzających przyciąga też rower wyprodukowany w Sosnowcu. W jednej z sal możemy zobaczyć także współczesne wzory strojów i biżuterii zaprojektowane w naszym mieście.

Cała wystawa robi wrażenie spójnej, dobrze przemyślanej i stworzonej z pomysłem. Widać tu nie tylko ogrom pracy, ale też serce włożone w jej powstanie. Ekspozycja czaruje zarówno formą jak i treścią. Polecamy serdecznie każdemu i przypominamy, że muzeum można odwiedzać we wtorki, czwartki, piątki w godzinach 10-15, w środy i soboty w godzinach 10-17 oraz w niedzielę w godzinach 12-17. Bilety w cenie 7 zł (normalny), 4 zł (ulgowy), rodzinny 14 zł (do 4 osób). W soboty wstęp bezpłatny. Zapraszamy.

[PP]

 

Bear