Wycieczka tropem rycerza Pawła Jelitczyka

Modrzejowską do Modrzejowa (9)W najbliższą sobotę (23.04) Centrum Informacji Miejskiej zainauguruje sezon na wycieczki po Sosnowcu. Pierwsza z nich nosi tytuł “Na tropach sławetnej wyprawy rycerza Pawła Jelitczyka”.

Rycerz ten, którego przygody opisuje Stanisław Jędrzejczyk w dzienniku “Iskra” (nr 161 z 1926 roku) w tekście “Mogiła Imci Pana Pawła Jelitczyka” spopularyzowany został przez Jana Przemszę-Zielińskiego w nowelce “Legenda o Pawle herbu Jelita znad Przemszy i pięknej krakowiance”. Jak zapowiadają organizatorzy “dane nam będzie poznać scenerię w której onegdaj miały miejsce mrożące krew w żyłach wydarzenia. Podobnie jak przed wiekami nasz bohater, tym razem to my wyruszymy naprzeciw przeznaczeniu…“.

Trasa wiodła będzie od przystanku autobusowego Osiedle Bór Pętla (dojazd autobusem linii 150) do Maczek. Długość trasy około 9 km. Prócz typowych dla pieszej wycieczki atrakcji będzie możliwość obejrzenia zabytkowego parowozu typu TKh 49-3145.

Organizatorzy wycieczki proszą także o pamiętanie o kilku ważnych szczegółach: “obowiązuje ubiór turystyczny, na trasie mogą pojawić się zagrożenia w postaci dzikich zwierząt w tym szczególnie ze strony bezlitosnych komarów oraz podstępnych kleszczy. Każdy bierze udział w eskapadzie na własną odpowiedzialność. Organizatorzy nie zapewniają ubezpieczenia. Udział jest bezpłatny.”

Wycieczkę poprowadzi Artur Ptasiński. Zbiórka o godzinie 13:30. Polecamy.

[PP]

Bear