Wycieczka od biskupiej Porąbki do górniczego Juliusza

Kopalnia JuliuszW najbliższą sobotę (9 lipca) odbędzie się spacer po historycznych miejscach Porąbki i Juliusza. Prowadzący Grzegorz Onyszko zapowiada, że uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić miejsca związane z historią tych uroczych dzielnic, a także poznać dziele niektórych ich mieszkańców.

Jak to często bywa podczas sosnowieckich spacerów historycznych będziemy mogli wskazać lokalizacje w których przebywali znani ludzie oraz zobaczyć jak dziś wyglądają miejsca w których niegdyś znajdowały się zakłady nadające rytm życia całej dzielnicy. Na swojej drodze napotkamy m.in. kopalnię “Juliusz”. Dowiemy się gdzie przebywał Bolesław Bierut i gdzie pracował w charakterze woźnicy ojciec pochodzącego z Porąbki Edwarda Gierka

Grzegorz Onyszko jest historykiem, autorem artykułów o naszym regionie. Jest jednym  z pomysłodawców spacerów historycznych po Sosnowcu. Wiele z nich prowadził osobiście. Spacery cieszą się bardzo dużą popularnością, niektóre z nich jak ten z 2015 roku po Ostrowach Górniczych, czy po Maczkach zgromadziły grubo ponad 100 osób.

Wycieczka odbywa się w ramach cyklu „Wędrówek sosnowieckich z historią w tle”. Koszt uczestnictwa to symboliczne 1 zł, w zamian uczestnicy otrzymają okolicznościową plakietkę.

Zbiórka uczestników w pobliżu przedszkola i filii nr12 Miejskiej Biblioteki Publicznej – Sosnowiec ul. Zagórska 3. Start godzina 11. Serdecznie polecamy.

[PP]

Bear