“Wojna Światów” w Teatrze Zagłębia

Najnowsza propozycja Teatru Zagłębia” to Wojna Światów” na podstawie znanej książki Herberta George’a Wellsa pod tym samym tytułem. Reżyserię tej sztuki powierzono młodej i zdolnej, ale już niezwykle doświadczonej reżyserce Weronice Szczawińskiej. Napisania dramaturgii do tej – wydawało by się – trudnej i nieznanej na polskich scenach sztuki podjął się Piotr Wawer jr. Za scenografię i kostiumy odpowiada Daniel Malone.

Na scenie cała plejada znanych i lubianych aktorów naszego teatru (kolejność alfabetyczna): Natasza Aleksandrowitch, Michał Bałaga, Ryszarda Bielicka-Celińska, Agnieszka Bieńkowska, Kamil Bochniak, Beata Deutschman i Łukasz Stawarczyk. Dla Nataszy Aleksandrowitch i Łukasza Stawarczyka to debiut na naszej scenie.

Naszych bohaterów spotykamy w salonie wiktoriańskim, gdzie każdy z nich wydaje się być nieco znudzony trwaniem w tym towarzystwie, a jednocześnie chce nadal imponować wiedzą swoim współrozmówcom. Wynikają z tego zabawne perypetie zarówno językowe (”o tylęż”, „o ilęż”) jak i sytuacyjne (np. zgniecenie cylindra). Tę zdawałoby się beztroskę w salonie przerywają informacje o  ataku Marsjan. Jak zachować się w tej sytuacji, jakie mogą mieć zamiary kosmici wobec mieszkańców Ziemi? Kim są, czy są do nas podobni?

Niemal osiemdziesiąt lat temu audycja radiowa przygotowana przez Orsona Wellesa i Mercury Theatre zakończyła się paniką w amerykańskim stanie New Jersey wśród przypadkowych słuchaczy, którzy opis ataku Marsjan wzięli za coś co dzieje się rzeczywiście. Jakie emocje wzbudzi sosnowiecka adaptacja znanej na świecie książki? Warto samemu sobie wyrobić zdanie na ten temat i obejrzeć “Wojnę Światów” w Teatrze Zagłębia. Może każdy z nas dostrzeże w niej coś innego?

[PP]

 

Bear