Wieczór z aktorem Wojciechem Leśniakiem w Artkwarium

W środę 8 maja w Artkwarium (Pawilon Plaster Miodu, ul. 3 Maja 1) o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z aktorem Teatru Zagłębia – Wojciechem Leśniakiem. Wieczór z aktorem to nowy cykl spotkań współorganizowanych przez Artkwarium i Teatr Zagłębia, którego celem jest zapoznanie widzów z pracą w zawodzie aktora oraz z samym aktorem. To wieczór, podczas którego może wydarzyć się wszystko i to od jego uczestników w znacznym stopniu zależał będzie jego przebieg

W ponad czterdziestoletniej karierze Wojciech Leśniak zagrał setki ról teatralnych i filmowych. Stał się najbardziej rozpoznawalnym aktorem Teatru Zagłębia. Jest też uznanym reżyserem. Trzy wyreżyserowane przez niego sztuki “Prezent urodzinowy” i “Pomoc domowa” oraz “Boeing, Boeing” święcą triumfy nie tylko na sosnowieckiej scenie. Aktualnie Wojciecha Leśniaka zobaczyć możemy na scenie w takich sztukach jak: “Tartuffe”, “Horror szał”, “Prezent urodzinowy” czy też “Boeing, Boeing”. Zobaczmy, w jaki sposób sam aktor zachęca do przyjścia na środowe spotkanie:

“Urodziłem się z mamusi aktorki Sabiny Chromińskiej-Leśniak i tatusia Michała Leśniaka więc można powiedzieć, że zawód obecnie wykonywany wyssałem z mlekiem mojej mamusi. Żoną moją jest aktorka Ewa Leśniak, szwagierką moją jest aktorka Jolanta Niestrój-Malisz. Mamę mojej żony Łucję Niestrój, podglądałem przez okno kawiarni „Siliesia” kiedy śpiewała na estradzie największe przeboje ówczesnej muzyki rozrywkowej, a było to w roku 1966, kiedy jeszcze o mojej żonie nie marzyłem. Mój teść Joachim Niestrój, był moim opiekunem na praktykach zawodowych w hucie „Zygmunt”, które odbywałem w roku 1968, również nawet jeszcze nie marząc o mojej żonie. I w 1977 roku okazało się, że wszyscy jesteśmy jedna rodziną. I w tymże samym roku okazało się że matka, ojciec, syn, synowa, szwagierka uprawiają zawodowo ten sam zawód. Natomiast najważniejszą osobą mojego życia była moja babcia, która wychowała mnie od momentu mojego urodzenia. Jeżeli Państwo chcecie dowiedzieć się coś więcej nie tylko o moim życiu prywatnym przyjdźcie w dniu 8 maja na godzinę 18 do Artkwarium – tam się spotkamy…”.

My dodamy, że Wojciech Leśniak został odznaczony Srebrnym (1985 r.) i Złotym Krzyżem Zasługi (1998 r.) oraz Brązowym Medalem „Gloria Artis” – Zasłużony Kulturze (2007 r.). Jest też zdobywcą licznych nagród, m. in. pięciu Złotych Masek za role: Tytusa w „Tytusie, Romku i A’Tomku” A. Amarylis, J. Bom (1988 r.), Blonda w „Królu” G. Caillavet, R. Flers, E. Arene (1991 r.), Szambelana w „Iwonie Księżniczce Burgunda” W. Gombrowicza i Perote’a w „Księżniczce na opak wywróconej” Calderona (1998 r.), Szatana w „Kordianie” J. Słowackiego (1999 r.) (rola zaowocowała również wyróżnieniem przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i Zarząd Główny ZASP w Konkursie Wielcy Romantycy w 1999 r.), Szwejka w “Dobrym Wojaku Szwejku” J. Haszek (2016 r.). Związany z wieloma teatralnymi scenami województwa śląskiego, z Teatrem Zagłębia od 1990 r.

Podczas spotkania będzie można zobaczyć zdjęcia, których autorem jest Maciej Stobierski. Polecamy i zapraszamy. Wstęp wolny.

[PP][Fot. M.Stobierski]

Bear