Wieczór z aktorem Grzegorzem Kwasem w Artkwarium

W środę 3 kwietnia w Artkwarium (Pawilon Plaster Miodu, ul. 3 Maja 1) o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z aktorem Teatru Zagłębia – Grzegorzem Kwasem. Wieczór z aktorem to nowy cykl spotkań współorganizowanych przez Artkwarium i Teatr Zagłębia, którego celem jest zapoznanie widzów z pracą w zawodzie aktora oraz z samym aktorem. To wieczór, podczas którego może wydarzyć się wszystko i to od jego uczestników w znacznym stopniu zależał będzie jego przebieg.  

Podczas spotkania będzie okazja, by posłuchać o kreacjach w jakie wcielił się Grzegorz Kwas, a były to m.in. tytułowe role w „Korzeńcu”, „Karierze Romualda S.”, czy w naszej najnowszej produkcji – komedii Moliera “Tartuffe”.

GRZEGORZ KWAS – urodził się 4 kwietnia 1973 roku w Tarnowskich Górach. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Prace dyplomowe ukończył u prof. Jana Peszka i prof. Jerzego Stuhra. Po studiach rozpoczął pracę zawodową jako aktor występując w teatrach: Teatr Stary w Krakowie, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatr Zagłębia w Sosnowcu, gdzie pracuje do dziś. Ma na swoim koncie ponad 80 ról scenicznych.

Za swoją pracę został uhonorowany wieloma nagrodami, m. in.:
Rok 1997 – Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego za dokonania aktorskie
Rok 1998 – Nagroda Wojewody Małopolskiego za wkład w rozwój kultury Województwa
Rok 1999 – „Dzika Róża” nagroda publiczności dla najpopularniejszego aktora sezonu / Teatr im. St. Żeromskiego w Kielcach
Rok 2000 – „Dzika Róża” nagroda dziennikarzy dla najlepszego aktora sezonu / Teatr im. St. Żeromskiego w Kielcach
Rok 2001 – Nagroda im. Leona Schillera dla najlepszego aktora roku 2000 w Polsce, przyznana przez Związek Artystów Scen Polskich.
Rok 2002 – Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego za wkład w rozwój kultury Województwa
Rok 2002 – Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego dla najlepszego aktora sezonu.
Rok 2008 – Nagroda „ Kreaton” dla najlepszego aktora sezonu / Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Rok 2008 – Nagroda im. Leny Starke za rolę Bohatera w „Kartotece” Tadeusza Różewicza.
Rok 2008 – Nagroda Burmistrza Tarnowskich Gór za dokonania artystyczne
Rok 2015 – Nagroda „Kreaton” dla najlepszego aktora sezonu / Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Ma na swoim koncie udział w festiwalach teatralnych: „Boska komedia” w Krakowie, „Fanaberie teatralne” w Wałbrzychu, „Raport ” w Gdyni czy „Warszawskie Spotkania Teatralne” w Warszawie.
Brał również udział w teatrach telewizji: „Korzeniec” oraz „ Koń,kobieta i kanarek” w reżyserii Remigiusza Brzyka.
Wśród filmów, w których wystąpił, są między innymi „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga, „Wiedźmin” M .Brodskiego, „Piąta pora roku” Jerzego Domaradzkiego, „Benek” R. Glińskiego czy „Przedwiośnie” F. Bajona.Grał w serialach: „Na dobre i na złe”, „Święta wojna”, „Pierwsza Miłość”.

Ma żonę Monikę i dwójkę dzieci: Filipa i Paulinę.

W środowy wieczór będzie można zobaczyć też fotografie autorstwa Macieja Stobierskiego. Polecamy i w imieniu organizatorów zapraszamy.

[PP][Fot. M. Stobierski] 

Bear