Wernisaż wystawy: Roman Chruściel. Pamięć

Muzeum (1)W czwartek (14.07) w Muzeum Miejskim (ul.Chemiczna 12) o godzinie 18 odbędzie się wernisaż wystawy plastycznej zatytułowanej “Roman Chruściel. Pamięć”. Wystawa ta jest próbą przypomnienia sylwetki tego wybitnego sosnowiczanina i niezwykle utalentowanego artysty.

Nazwisko Chruściel w Sosnowcu kojarzone jest z kilku powodów. Przede wszystkich w związku z jego działalnością w Grupie Zagłębie, w której był jedną z bardziej wyraźnych postaci. Współpracował z tygodnikiem “Zagłębie”, “Ekspresem Zagłębiowskim”, był także przez pewien czas plastykiem miejskim w sosnowcu.

Roman Chruściel w swojej twórczości zajmował przede wszystkim grafiką, najczęściej tworzył linoryty. Często w tematyce jego prac pojawiał się przemysł, robotnicy, krajobraz miejski. W Polsce zasłynął też jako twórca okolicznościowych plakatów, które przyniosły mu kilka znaczących wyróżnień na wystawach krajowych.

Ilona Gajda – kurator wystawy w sosnowieckim muzeum tak pisze o prezentacji: -““Sztuki wizualne są jednym z wielu sposobów kontaktu z drugim człowiekiem. Są dialogiem na tematy, które trudno wyrazić słowem, takie jak uczucia, cisza, wzruszenie. Są również zapisem emocji i doznań, dają też możliwości przekazania istotnych dla twórcy prawd. Dla twórczości Romana Chruściela inspiracją był otaczający go świat industrialny i przyroda…”

Muzeum Miejskie w Sosnowcu wysyła nam tą wystawą kolejny czytelny sygnał, że wróciło do promowania sosnowieckich artystów. Jedynym minusem jest krótki czas trwania wystawy, której ze względu na wakacje nie będzie dane zobaczyć na przykład adeptom szkół plastycznych. Wystawa potrwa do 21 sierpnia.

W imieniu organizatorów zapraszamy. Wstęp na wernisaż wolny.

[PP]

Bear