Wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Goli

Fot. Arkadiusz GolaDzielnica Kazimierz Górniczy to nie tylko nazwa kojarząca się górnictwem. To także górujące nad nią szyby kopalniane, osiedla górnicze, kościół silnie związany z tradycją górniczą. Tu niemal każdy ma lub miał w rodzinie górnika. Wielu z nich przyjechało tu z daleka, w czasach prosperity górnictwa. Węgiel dawał pracę, dawał chleb i mieszkanie. Kopalnie posiadały uprzywilejowane sklepy, własne przychodnie zdrowia, kluby sportowe i ośrodki kulturalne.

Gdy w ubiegłym roku zamykano kopalnię “Kazimierz-Juliusz” wiadomo było, że to ostatni taki obiekt w Zagłębiu Dąbrowskim. Chcąc zachować jak najwięcej pamiątek po kopalni dla potomnych społecznicy zwołali konferencję z udziałem fachowców z branży górniczej, turystycznej i muzealnej. Zaproszono na nią samorządowców oraz parlamentarzystów zagłębiowskich. Były deklaracje na temat przejęcia części budynków i utworzenia skansenu górniczego, a także przejęcia kolejki wąskotorowej. Co z tego wszystkiego zostało po roku?

Jedną rzeczą, która została na pewno to zdjęcia z kilku plenerów fotograficznych. Na tych spotkaniach stawili się najwięksi fotograficy znani w naszym regionie. Jedne z najpiękniejszych zdjęć kopalni wykonywanych na przestrzeni ostatnich lat zawdzięczamy Arkadiuszowi Goli. Właśnie jego zdjęcia, okraszone wspomnieniami pracowników kopalni stanowią sedno wystawy “Ogrodowa 1”.

Arkadiusz Gola jest znanym fotoreporterem Dziennika Zachodniego, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, często nagradzanym na konkursach fotograficznych. Tytuł wystawy “Ogrodowa 1” nawiązuje oczywiście do adresu pod jakim mieściła się kopalnia.

Ekspozycję tę będziemy mogli zwiedzać w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu przy ulicy Chemicznej 12. Wystawę wzbogacają pamiątki związane z wydobyciem węgla w Sosnowcu. Będzie także możliwość zakupu okolicznościowej publikacji zawierającej 80 fotografii i wspomnienia pracowników KWK “Kazimierz-Juliusz”.

Wernisaż tej ciekawie zapowiadającej się wystawy odbędzie się w czwartek (08.09) o godzinie 18. Sama wystawa potrwa do 16 października. Serdecznie polecamy.

[PP][fot. Arkadiusz Gola]

 

Bear