Wernisaż nowej wystawy w Zamku Sieleckim w piątek

“Zambrzyckie pasy kontuszowe – odrodzenie zapomnianego rzemiosła” to tytuł nowej wystawy jaka zagości w sosnowieckim Zamku Sieleckim.Uroczysty wernisaż odbędzie się w piątek (13.01), początek o godzinie 17.

Ekspozycja, która potrwa do 5 marca ma na celu przypomnienie sposobów wykonywania pasów kontuszowych, ich zastosowania, tego jak wyglądały oraz co to w ogóle są pasy konturowe.

W informacji nadesłanej nam przez Rafała Bryłę – kuratora wystawy czytamy: “Pasy kontuszowe były nieodzownym elementem męskiego ubioru narodowego. W swojej charakterystycznej formie powstały stosunkowo późno, bo w XVIII w. i wtedy osiągnęły największy szczyt popularności. Utkane z jedwabiu, lśniły złotem, zachwycały kunsztem wykonania i subtelnie dobraną kolorystyką. Były świadectwem bardzo wysokich umiejętności wykonujących je rzemieślników. Mimo, że dziś kojarzone głównie z ubiorem szlachty, to w przeszłości były elementem ubioru innych stanów.
Pasy w Polsce były znane już w 1 poł. XVI w., by w XVII w. stać się bardzo popularnym elementem szlacheckiego stroju. Importowano je ze Wschodu z Indii, Persji i Turcji, dopiero od około 1740 r. rozpoczęto ich produkcję na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Wytwarzano je w manufakturach zwanych persjarniami. Tkactwem trudnili się Ormianie, którymi opiekowali się magnaci. Najbardziej znane persjarnie działały w Słucku, Grodnie, Kobyłkach i Lipkowie (Warszawa). Pasy powstawały też w Krakowie i Gdańsku.

Po niemal dwóch wiekach pasja Przemysława Zambrzyckiego umożliwiła odrodzenie polskiego pasa kontuszowego. Inspiracją były pasy wykonane w słuckiej persjarni. Wytwarzane obecnie pasy nie są kopią zachowanych oryginałów a współczesnymi pasami utkanymi w konwencji pasów polskich. Zambrzyckie pasy mienią się pięknie dobranymi kolorami, skrzą srebrną i złotą nitką, czarują, mamią, kuszą, przypominają o naszej historii i tradycji.

Pasja Przemysława Zambrzyckiego nie ogranicza się tylko do pasów, ten pasjonat historycznych tkanin, postanowił odtworzyć makaty buczackie – kolejny przykład kunsztu tkackiego rzemiosła. Utkane przez Zambrzyckiego buczące odtwarzają zwielokrotniony motyw pasów kontuszowych ze świetnie dobraną kolorystyką. Jego zapał i wytrwałość w dążeniu pozwala na powrót historycznym polskim tkaninom zagościć w naszych domach. Piękno pasów zambrzyckich i makat wzbudza zachwyt i podziw. Tkaniny te mogą być oryginalną ozdobą ubioru i niebanalną dekoracją w polskim wnętrzu.”

Jak to zwykle bywa przy okazji wystaw organizowanych przez dział regionalny ekspozycji towarzyszyć będą wykłady. Poniżej ich plan:

31.01.2017 r. godz. 17 – Polski ubiór narodowy – Rafał Bryła – historyk, kurator SCS-ZS

15.02.2017 godz. 17 – Pas kontuszowy – jako etniczny wspólny mianownik w Europie Centralnej – Przemysław Zambrzycki, kolekcjoner sztuki Wschodu. Wykładowi będzie towarzyszył pokaz wiązania pasa kontuszowego.

1.03.2017 godz. 17 – Pasy kontuszowe – ozdoba, wyznacznik statusu społecznego czy manifestacja patriotyczna? – Anna Lebet-Minakowska, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dodatkowo już 22 stycznia o godzinie 16 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów zarówno na wernisaż jak i na samą wystawę.

[PP]

 

 

 

 

 

Bear