W sobotę i niedzielę wystawa kanarków

11 i 12 listopada na terenie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka (ul. Czeladzka 58) odbędzie się wystawa kanarków organizowana przez Związek Hodowców Kanarków Egzota.

Każda kolejna impreza tego typu przyciąga rzeszę hodowców i wielbicieli egzotycznych ptaków. Różnorodność i różnobarwność prezentowanych ras zawsze budzi zaskoczenie. Wystawy szczególnie chętnie oglądane są przez najmłodszych sympatyków kanarków, a będzie co oglądać, gdyż organizatorzy zapowiadają pojawienie się około 360 egzemplarzy ptaków, które zaprezentują ich hodowcy. Jak to bywa przy takich okazjach dużo można dowiedzieć się zarówno o samych ptakach jak i o sposobach ich hodowli, karmienia, leczenia i zachowaniach.

Poprosiliśmy Jacka Dybicha – prezesa Egzoty o kilka informacji o zbliżającej się wystawie: -“W konkursie kanarków harceńskich, gdzie oceniany jest tylko śpiew wystąpi 16 kolekcji składających się z 4 ptaków. Ich śpiew jest bardzo subtelny, a sposób przygotowania i nauka tego śpiewu bardzo wymagająca. Po konkursie ptaki te można będzie posłuchać w osobnej sali, tak aby inne ptaki nie miały możliwości przekrzyczeń „harcenów”.

Na głównej Sali wystawy będzie można zobaczyć około 300 ptaków. Większość z nich to kanarki tzw. kolorowe, gdzie głównym kryterium oceny jest kolor ich upierzenia: jasny (lipochromowy), ciemny (melaninowy) oraz kategoria świadcząca o spójności z danym wzorcem rasy-mutacji.

Z kanarków kształtnych najliczniejszą grupą będą bordery miniaturowe i malutkie żwawe ptaszki, których korpus kształtem przypomina okrągłą piłeczkę. Drugą co do liczebności grupę stanowić będą wdzięczne glostery,€“ uwielbiane przez zwiedzających ze względu na charakterystyczną koronkę. Na wystawie będziemy mogli obejrzeć glostery uczestniczące w niedawnej specjalistycznej wystawie tej rasy  Gloster Show Poland. Glostery hodowców Egzoty Mikołaja Zborowskiego i Jacka Dybicha dzielnie walczyły z 400 glosterami z całej Polski, zwyciężając w jednej klasie konkursowej, a w dwóch klasach zajmując drugie miejsca.

Będzie można obejrzeć od lat najpiękniejsze w Polsce lizardy -€“ kanarki jaszczurowate, których rysunek upierzenia przypomina łuski jaszczurki. Oprócz tego kanarki kędzierzawe z fryzurami jakby systematycznie chodziły do fryzjera -€“ włoskie fiorino i holenderskie północne.

A poza kanarkami… Będą amadyny wspaniałe i€“ śliczne kolorowe ptaszki, bardzo dobrej jakości zeberki wystawowe oraz mutacje ptaków awifauny europejskiej – czyżyk izabelowy i bastardy po nich, w tym bardzo pocieszny bastard koronką po krzyżówce z koroniakiem niemieckim.”

Wystawę zwiedzać będzie można w sobotę w godzinach 10-17 i w niedzielę w godzinach 10-16. Serdecznie polecamy. Wstęp wolny.

[PP]

 

Bear