VII Spotkanie Sympatyków Sosnowca, czyli śladami sosnowieckich Żydów

W piątek 29 maja odbędzie się niezwykła impreza. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą to można będzie zwiedzać miejsca związane z historią ludności żydowskiej w centrum Sosnowca. Spacer ten uatrakcyjni swoją narracją sosnowiecki historyk Grzegorz Onyszko.

Grzegorz Onyszko jest magistrem historii, pracownikiem Muzeum Zagłębia w Będzinie. Jest też autorem artykułów o tematyce historycznej oraz miłośnikiem naszego regionu.

Podczas spaceru planujemy odwiedzić m.in. ulicę Sobieskiego, Małachowskiego, Modrzejowską, Dekerta, Targową i Warszawską.

Będzie to spacer po mieście śladami zapomnianych żydowskich mieszkańców naszego miasta. Odwiedzimy kamienice i podwórka, w których mieściły się organizacje żydowskie, będziemy szukać śladów po chederach, znanych i nieznanych (a wartych poznania) żydowskich mieszkańcach Sosnowca. Spróbujemy wskazać miejsca, gdzie mieszkali najwybitniejsi przemysłowcy, kupcy sosnowieccy narodowości żydowskiej. Zbiórka o godz. 17.00 w restauracji Stacja Sosnowiec ul. Teatralna 9.
W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych odbędzie się w restauracji Stacja Sosnowiec prelekcja połączona z prezentacją multimedialną, która rozpocznie się o godzinie 18.00.

Spotkania Sympatyków Sosnowca w restauracji Stacja Sosnowiec to impreza cykliczna. Podczas wcześniejszych spotkań Stację Sosnowiec odwiedzili m.in. Anna Urgacz Szczęsna, Zbigniew Biała, Zbigniew Leraczyk, Tomasz Kostro, Janusz Osiński, Witold Wieczorek, Franciszek Wszołek i Czesław Gałka.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy. Jak zwykle na Spotkanie Sympatyków Sosnowca wstęp wolny.

[PP]

Bear