Uwaga: Wilki w Sosnowcu!!!

Tytuł rodem z tabloidów. Część czytających to ludzi zastanawia się, w jakiej części naszego miasta pojawiły się te groźne drapieżniki. Odpowiedź jest prosta – jeszcze się nie pojawiły, ale pojawią się i to już w najbliższą sobotę, w centrum Sosnowca w music club 2Doors (Małachowskiego 24).

Wilki, czyli zespół Roberta Gawlińskiego, bo o nim tu mowa to legenda polskiej muzyki rockowej. Grupa zdobyła szaloną popularność na początku lat 90. Wówczas ukazała się płyta zatytułowana po prostu “Wilki”, która podbiła rodzimy rynek muzyczny. Trudno dziś oszacować nakłady wtedy ukazujących się płyt ze względu na szalejące piractwo fonograficzne, były one jednak tak ogromne, że chyba większość ówczesnych 15-20 latków znała płytę Wilków na pamięć. A nie była to płyta dla każdego. Muzyka zgromadzona na pierwszej i drugiej płycie Wilków była bogata w dźwięki niełatwe, nietuzinkowe i nie nastawione na popularność w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Oczywiście, były tam przeboje typu “Son of the blue sky”, czy “Aborygen”, “Glorya”, ale na przykład “Z ulicy Kamiennej”, czy “Eroll” to utwory bardziej skomplikowane, co nie przeszkodziło tym piosenkom zdobyć popularność. Następna płyta “Przedmieścia” to już zestaw przebojów, którymi można by obdzielić kilka zespołów. Piosenki świetnie wypadały w radio, często pokazywano klipy Wilków w telewizji, a koncerty zespołu w tamtych latach wzmagały jeszcze bardziej popularność grupy. Podobnie było po nagraniu i wydaniu akustycznego koncertu (Acusticus Rockus). Później przyszedł czas na solowy projekt Roberta, co wiązało się z czasowym zawieszeniem, bądź ograniczeniem działalności przez zespół. W 2002 roku podczas koncertu premier w Opolu Wilki powróciły utworem “Baśka”, niektórzy upierali się, że tego dnia Opole nie leżało nad Odrą tylko u stóp Wilków. “Baśka”, przez młodszych fanów uważana jest za największy przebój tego zespołu. Piosenka zrobiła furorę w stacjach radiowych, a zespół ponownie zagościł w świadomości słuchaczy. Nagrano płytę “4”, pojawiają się kolejne single, zespół cały czas dużo koncertuje. Być może to zaprocentowało zaproszeniem kilka lat później Wilków do zagrania koncertu MTV Unplugged – jako pierwszego w historii polskiego zespołu. W międzyczasie ukazała się jeszcze płyta “Watra”, zawierająca m.in. “Słońce pokonał cień”, oraz płyta “Obrazki” z utworami takimi jak “Love story”, czy “Na zawsze i na wieczność”.
Ostatnia jak dotąd płyta studyjna ukazała się w listopadzie 2012 roku i nosi tytuł “Światło i Mrok”.
Dużą zaletą utworów Wilków (podobnie jak solowych piosenek Roberta Gawlińskiego) jest to, świetnie wypadają śpiewane przy ognisku, czy podczas spotkań towarzyskich. Nie jeden młody gitarzysta edukację muzyczną zaczynał od utworów Wilków.
Aby przekonać się w jakiej formie jest Robert Gawliński i Wilki należy w sobotę odwiedzić klub 2Doors. Bilety w cenie 35 zł (przedsprzedaż), 45 zł w dniu koncertu. Zapraszamy

[PP]

Bear