Twórcze ferie w Piaskownicy Kulturalnej

Do niedawna w centrum Sosnowca trudno było znaleźć ciekawe miejsce dla najmłodszych. Były coprawda kina, place zabaw i bawialnie, jednak dopiero powstanie Piaskowni Kulturalnej wniosło coś nowego do oferty rozrywki dla dzieci. Rozmawiam z Karoliną Prusik, pomysłodawczynią Piaskownicy Kulturalnej.

Kiedy rozpoczęła działalność Piaskownica Kulturalna?

-Swoją działalność rozpoczęliśmy pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Pierwszym wydarzeniem i jednocześnie otwarciem był spektakl lalkowy – Przygoda Misia, który odbył się na podwórku kamienicy, gdzie znajduje się Piaskownica. Było bardzo miło, zaskoczyło nas zainteresowanie lokalnych mediów, liczna widownia, która po spektaklu gratulowała pomysłu i formy realizacji, a co ważne pogoda nam dopisała mimo nocnej burzy.

-Skąd pomysł na takie miejsce?

-Pomysł już jakiś czas temu urodził się w mojej głowie, ze względu na studia, które skończyłam. Jednak wciąż brakowało mi odwagi. W maju 2011 roku jakoś tak przypadkiem pojawiło się parę sprzyjających okoliczności i co najważniejsze lokal do wynajęcia w miejscu, gdzie mogę za zgodą właścicielki właśnie korzystać z zamykanego powtórka co dużo ułatwia przy organizowaniu większych imprez.

-Jakie atrakcje ekipa Piaskownicy Kulturalnej przygotowała dla najmłodszych na nadchodzące ferie?

-Na czas ferii przygotowaliśmy 2 tygodniowy program pod hasłem Twórcze Ferie. Codziennie będę odbywały się zajęcia dla dzieci gdzie można korzystać zarówno z poszczególny zajęć jak również z pakietu całodniowego. Wiem, że ferie to specyficzny czas dla rodziców pracujących na etacie i chcemy im w tym czasie pomóc, a jednocześnie ‘uratować’ dzieci od nudy i telewizora.

Każdego dnia odbywać się będą:
godz. 10.30 rysowanki, wycinanki
zajęcia podczas, których dzieci rozwijają swoje umiejętności manualne, pobudzają kreatywność, wyobraźnie i twórcze działanie, a przy okazji spędzając czas w grupie świetnie się bawią;
godz. 12.00 łamigłówki, rebusy
zajęcia podczas, których dzieci rozwiązują rebusy, zagadki, łamigłówki – przez to ćwicząc spostrzegawczość, wyobraźnię, kształtują logiczne myślenie, wspierają rozwój intelektualny przez świetną zabawę;
godz.13.30 – 16.30 twórcza bawialnia
to czas wspólnych zabaw, układanek, gier planszowych i czytania bajek.

Ciekawym elementem działalności Piaskownicy Kulturalnej są przedstawienia dla dzieci, czasem kukiełkowe, czasem grane przez aktorów, zawsze jednak ciekawe dla widzów. Skąd pomysł na tego typu imprezy?

-Szukałam jakiejś ciekawej formy i jednocześnie niszy w naszym mieście. Po odnowieniu starych kontaktów pomyślałam, że spektakle to świetny pomysł. Sprawiają dużo radości dzieciom jak i im rodzicom. Pomyślałam też, że fajnie by było znaleźć taki sposób realizacji, gdzie faktycznie dzieci są najważniejsze i tak zdecydowałam się na nietypową formę widowni –  ogromnego koca z poduszkami.

-Czy w najbliższym czasie planowane są kolejne spektakle?

-Oczywiście, że tak. Na spektakle przychodzi coraz więcej osób i zarówno im jak i mnie sprawia to ogromną radość. Już nie mogę się doczekać powrotu wiosny, kiedy wrócimy ze spektaklami na podwórko kamienicy. Tam nie ogranicza nas miejsce i nie będę musiała ‘z wielkim bólem serca’ odmawiać chętnym ze względu na brak miejsca. Poza tym w takiej otwartej przestrzeni można wprowadzić dużo więcej spontaniczności i dzieci czują się bardziej swobodnie co prowokuje śmieszne sytuacje.

-Dlaczego warto spędzić ferie z Piaskownicą Kulturalną?

-Bo to bardzo przyjemne miejsce,  program jest tak ułożony, że żadne dziecko nie będzie się  nudziło. Twórcze ferie to naprawdę czas twórczego działania, chcemy pokazać, że na telewizorze i komputerze świat się dziś nie kończy, że można robić ogrom ciekawych i zabawnych rzeczy.

-W jaki sposób można zapisać dziecko na zajęcia?

-Zapraszam na naszą stronę internetową www.piaskownicakulturalna.pl tam są wszelkie namiary adres meilowy nr telefonu, jak również bardzo polecam możliwość otrzymywania wszelkich informacji na temat wydarzeń w Piaskownicy zapisując się na newsletter.

 

-Dziękuję za rozmowę.

 

[PP]


 

 Bear