Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego, czyli promocja książki Witolda Wieczorka

Witold WieczorekW piątek 6 listopada w Stacji Sosnowiec (ul.Teatralna 9) odbędzie się promocja książki Witolda Wieczorka “Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego”. Podczas spotkania autor przybliży historię jej powstania, a także chętnie odpowie na pytania czytelników.
Początkowo ukazanie się książki planowane było na przełom września i października, jednakże w ostatniej chwili udało się pozyskać kolejne ciekawe materiały, które wzbogaciły książkę, jednocześnie nieco oddalając jej wydanie.
Witold Wieczorek (geograf, dr nauk ekonomicznych) od ponad 20 lat zajmuje się dziejami zagłębiowskiego przemysłu ze szczególnym uwzględnieniem piwowarstwa. Jest autorem i współautorem artykułów na ten temat. Wspólnie z bratem Tomaszem kolekcjonuje stare rzeczy związane z piwowarstwem, szczególnie zagłębiowskim. Współorganizuje Zagłębiowską Giełdę Birofiliów â w tym roku (19.09) odbyła się jej trzecia edycja.
Kiedy powstał pierwszy sosnowiecki browar? Czy sosnowiecki piwo liczyło się kiedyś w kraju? W jakich miastach browar z Sosnowca miał skład fabryczny? Jakie piwiarnie były najpopularniejsze? Jakie ślady browarów znajdziemy dziś na terenie Sosnowca? To tylko niektóre z pytań jakie przychodzą do głowy w związku z tematyką piątkowej imprezy.
OkładkaKsiążka ukaże się przy współfinansowaniu Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz przy współpracy ze Stowarzyszeniem Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Podczas piątkowego spotkania będzie możliwość uzyskania dedykacji i autografu od autora.
Przypomnijmy, że Stacja Sosnowiec to lokal gastronomiczny, w którym cyklicznie odbywają się Spotkania Sympatyków Sosnowca. Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Martyna Bierońska, Grzegorz Onyszko i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec, o historii browarów sosnowieckich, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec” i „Puder i pył”, a także o cerkwiach sosnowieckich i sportach walki.
Zapraszamy serdecznie. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny.

[PP]

Bear