„Teka graficzna Zagłębia Dąbrowskiego” Feliksa Szczęsnego Kwarty – wernisaż w piątek

spacerKolejną ciekawą wystawę proponuje nam Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki. Już w najbliższy piątek o godzinie 17.00 dział regionalny zaprasza na wernisaż wystawy „Teka graficzna Zagłębia Dąbrowskiego” Feliksa Szczęsnego Kwarty. Jest to fragment ogromnej kolekcji Dariusza Kmiotka.

Poprosiliśmy kuratora wystawy Pana Rafała Bryłę, aby w kilku zdaniach przybliżył nam wystawę. Oto co powiedział: –„Teka graficzna Zagłębia Dąbrowskiego” to bardzo ciekawe i oryginalne dzieło Feliksa Szczęsnego Kwarty składające się z 12 prac wykonanych w technice akwaforty. Artysta ukazał charakterystyczne obiekty z terenu Zagłębia świadczące o jego bogatej i odległej historii, dlatego też znalazły się wśród nich zamki i kościoły oraz widoki miast i zakłady przemysłowe świadczące o ówczesnym dynamicznym rozwoju tego miejsca. Zagłębie przez położenie na styku Śląska i Małopolski nigdy nie było postrzegane jako odrębny region. Zapewne taki wybór obiektów miał ukazać długą historię tego regionu i jego znaczenie jako ośrodka przemysłowego. „Teka graficzna Zagłębia Dąbrowskiego” będąca własnością Dariusza Kmiotka jest cennym i ważnym elementem w jego bogatej kolekcji regionaliów. Mimo iż „Teka graficzna…” jest zbiorem zamkniętym dla tego kolekcjonera wciąż pozostaje otwartym ponieważ nie udało mu się zgromadzić wszystkich widoków. Przez ten fakt kolekcja ta wciąż budzi emocje i napięcie związane z oczekiwaniem na jej ostateczne uzupełnienie.”

Przypomnijmy, iż “Teka graficzna Zagłębia Dąbrowskiego” wydana została w 1931 r. nakładem Towarzystwa Naukowego Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu i jest mało spopularyzowanym dziełem ukazującym nasz region. Wystawa w sosnowieckim zamku ma to zmienić. Prócz prezentacji grafik możemy wziąć udział w wykładzie i warsztatach plastycznych. I tak warsztaty odbędą się 12.08. 2015 (środa) w godzinach 12.00 – 13.30 i będą nosiły tytuł “Zamki z okolicy”. Poprowadzi je Karolina Skrzeczkowska. Wykład towarzyszący wystawie poprowadzi jej kurator, a tytuł “Spacer przez Zagłębie – wirtualna wycieczka po okolicy” mówi niemal wszystko. Prelekcja Pana Rafała Bryły odbędzie się 22.09.2015 o godzinie 17.00.
Polecamy zarówno wystawę jak i jej uroczyste otwarcie.
[PP]
Bear