Teatr Zagłębia zaprasza na kolejny spacer

Po ogromnym sukcesie spaceru szlakiem teatralnego i literackiego “Korzeńca” przyszedł czas na kolejną taką imprezę zorganizowaną przez Teatr Zagłębia – i to już w najbliższą niedzielę 9 czerwca. Tym razem będzie to spacer historyczny po Nekropolii Czterech Wyznań. Na to wyjątkowe miejsce składają się cmentarze rzymskokatolicki, prawosławny, żydowski i ewangelicki.
Nekropolia Czterech Wyznań to ślad po dawnym Sosnowcu, który na przełomie XIX i XX wieku był swoistym tyglem kulturowym. Na przestrzeni miasta żyli ludzie nie tylko różnych wyznań, ale również wielu narodowości.
Podczas niedzielnego spaceru będzie można zobaczyć nagrobki sosnowieckich potentatów przemysłowych takich jak Adolf Oppenheim, Henryk Reicher, Henryk Dietel, Paul Lamprecht, Jan Woźniak, Ludwik Mauve, Konrad Gamper. Odwiedzimy też mogiły regionalisty Jana Przemszy-Zielińskiego, budowniczego sosnowieckiej katedry Dominika Milberta, miejsce, gdzie pierwotnie pochowana była Janina Kierocińska, czyli Matka Teresa od św. Józefa – zwana Matką Zagłębia oraz znanego sosnowieckiego wydawcę prasy Adama Bergmana.
Ponieważ spacer organizuje Teatr Zagłębia – nie zabraknie też wątków z nim związanych. Odwiedzimy nagrobek Józefa Pelszyka – wieloletniego dyrektora Teatru Zagłębia. Zobaczymy też groby bohaterów teatralnego „Korzeńca” – redaktora Wiktora Monsiorskiego, bony pracującej u Dietla Emmy Niukanen oraz mauzoleum Henryka Dietla.
Spacer prowadził będzie sosnowiecki historyk, autor książek i artykułów na temat Sosnowca – Grzegorz Onyszko. 
Start o godzinie 10:00 przed głównym wejściem na cmentarz rzymskokatolicki (wejście od strony ul. Smutnej), a przewidywany czas zwiedzania to około trzy godziny, dlatego warto mieć ze sobą napoje chłodzące. Warunkiem wejścia na cmentarz żydowski jest posiadanie przez mężczyzn nakrycia głowy.

Teatr nie prowadzi zapisów, wstęp na wydarzenie jest otwarty. Zapraszamy

[PP]

Bear