Szlakiem kopalnianej wąskotorówki

Kazimierz Juliusz ostatnio tonaW najbliższą środę (10 sierpnia) odbędzie się kolejna wycieczka po Sosnowcu. Tym razem organizatorem jest Centrum Informacji Miejskiej oraz PTTK Sosnowiec. Jej tytuł mówi wszystko, a przynajmniej wyjaśnia jej ideę, gdyż poprowadzi szlakiem kopalnianej wąskotorówki. Spacer poprowadzi Artur Ptasiński.

Start wycieczki zaplanowano na godzinę 17, miejscem zbiórki będzie przystanek autobusowy Porąbka Kopalnia przy ulicy Wileńskiej. Główną atrakcją wycieczki będzie zwiedzanie zabytkowej, zbudowanej w 1920 roku lokomotywowni kolejki wąskotorowej KWK “Kazimierz-Juliusz”. Tym samym będziemy mieć niepowtarzalną okazję do wejścia na teren nieczynnej już ostatniej zagłębiowskiej kopalni węgla kamiennego. Wcześniej m.in. podejdziemy pod bramę ruchu “Juliusz”, skąd poprzez Balaton i Nowe Zawodzie ruszymy w kierunku Kazimierza Górniczego.

Znając charyzmę prowadzącego wycieczkę możemy być pewni, że trakcie wędrówki usłyszymy o historii terenów, które odwiedzimy. Jak zawsze podczas spacerów mogą pojawić się też niespodziewane niespodzianki, czyli spotkania twarzą w twarz z mieszkańcami lasu przez który przebiega wąskotorówka. Wspólnie ocenimy, czy ponowne uruchomienie kolejki, tym razem dla celów turystycznych może stać się atrakcją nie tylko dla mieszkańców Sosnowca.

Przewidywana długość trasy wycieczki to około 8 km, warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni strój i zapas wody. Serdecznie polecamy i zapraszamy w imieniu organizatorów. Udział bezpłatny i na własną odpowiedzialność.

[PP]

Bear