Stateczek, czyli Zagłębiowski Wieczór Bardów

20 listopada (wtorek) w Energetycznym Centrum Kultury (Sosnowiec, ul. Będzińska 65) odbędzie się Zagłębiowski Wieczór Bardów. Impreza, której pomysłodawcą jest Zbigniew Teper, tegoroczny laureat nagrody artystycznej miasta Sosnowca. Na scenie oprócz Zbigniewa Tepera zobaczymy jeszcze dwóch autorów: Pawła Aldarona Czekalskiego oraz Jacka Stęszewskiego.

Zbigniew Teper poeta, autor tekstów piosenek, kompozytor, muzyk, człowiek do którego przylgnęło określenie „Bard z Zagłębia”. Kilka lat temu zasłynął prawykonaniem wiersza „Sosnowce” autorstwa Władysława Ludwika Anczyca, niezwykle szczegółowo opisującego Powstanie Styczniowe w Sosnowcu. Do tej piosenki powstał teledysk. Nagrał płyty “Magiel czasu” i “Pieśni mojego Zagłębia”.

Paweł Aldaron Czekalski, gita­rzy­sta, woka­li­sta, autor pio­se­nek i bard rodem z Sosnowca. Muzyk ten znany jest z klimatycznych koncertów, granych zarówno w klubach muzycznych jak i przy ogniskach w Bieszczadach. Często można go spotkać na górskich szlakach, gdy wędruje z gitarą.

Jacek Stęszewski od 2000 roku śpiewa w zespole “Koniec Świata”, z którym nagrał siedem albumów. Nagrał też dwie płyty utrzymane w stylistyce poezji śpiewanej. Pierwsza z nich “Księżycówka” ukazała się w roku 2014, druga “Peweksówka” pojawiła się na rynku w lutym 2017 roku. Właśnie tych nagrań podczas wtorkowego koncertu trzeba się najbardziej spodziewać.

Podczas koncertu zobaczymy też na scenie muzyków, którzy będą akompaniować. Będą to: Janusz Bińkowski – gitara, vokal; Michał Kubarski – akordeon; Mateusz Prześlak – gitara; Jarosław Poniatowski – gitara.

Początek imprezy o godzinie 18. Wstęp wolny.

[PP]

Bear