Środula – miejsca pamięci. Wystawa w Zagłębiowskiej Mediatece

Już od poniedziałku, 23 stycznia, w Zagłębiowskiej Mediatece będzie można oglądać wystawę „Środula – miejsca pamięci”. Wystawa powstała we współpracy Zagłębiowskiej Mediateki i Teatru Zagłębia. Składają się na nią fotografie z rodzinnych albumów mieszkańców Środuli oraz zdjęcia znajdujące się w zasobach Zagłębiany i Muzeum w Sosnowcu. 

Dlaczego właśnie Środula? Wśród regionalistów i historyków panuje opinia, że żadna inna sosnowiecka dzielnica nie przeszła tak drastycznych przeobrażeń. To tu na części terenu dawnego getta żydowskiego powstało osiedle mieszkaniowe, na którym na początku lat 80. XX wieku zamieszkało tysiące ludzi, który przybyli za pracą do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Prezentacja wystawy zakończy się finisażem 28 lutego o godz. 18.00 podczas którego odbędzie się spotkanie na temat Środuli. Kuratorką wystawy jest Magdalena Boczkowska.

Wystawa wpisana jest w plan ogólnomiejskich działań przywracających pamięć o różnorodnej kulturze sosnowieckich Żydów, które rozpoczęły się wraz z premierą spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” Igi Gańczarczyk w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia. Najważniejszym celem planowanych działań jest upamiętnienie 80. rocznicy likwidacji bliźniaczych gett w Sosnowcu i Będzinie, która przypada na początek sierpnia 2023 roku. O szczegółach projektu napiszemy wkrótce.

[PP]

Bear