Spotkanie Sympatyków Sosnowca

23 stycznia w sosnowieckiej restauracji Stacja Sosnowiec (ul.Teatralna 9) odbyło się drugie Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Tym razem honorowymi gośćmi byli Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro i Grzegorz Onyszko.

Spotkanie rozpoczęło się od miłego gestu jakim było przekazanie na ręce właścicielki Stacji Sosnowiec Izabeli Krzosko obrazu przedstawiającego Kopalnię Sosnowiec. Darczyńcą okazał się Marcin Skowron, który pokrótce opowiedział losy obrazu. Pani Izabela obiecała, że znajdzie godne miejsce dla nowego nabytku Stacji Sosnowiec.

Kolejnym punktem spotkania było przypomnienia najnowszej książki traktującej o Sosnowcu, czyli “Sosnowiec między wojnami” autorstwa Anny Szczęsnej-Urgacz i Tomasza Kostro. Twórcy opowiadali w jaki sposób powstawała książka, skąd czerpali materiały i odpowiadali na pytania zadawane przez obecnych na sali licznych gości.Tomasz Kostro wspominał też napisaną przez siebie kilka lat temu książkę “Na początku był cynk”.

Następnie zaprezentowano na ekranie zdjęcia legendarnego Kina Zagłębie oraz Restauracji Savoy. Część z nich przedstawiająca pracowników restauracji i wnętrze lokalu udostępnił kolekcjoner Mirosław Gołąb. Niektóre ze zdjęć zestawione były ze współczesnym widokiem prezentowanego miejsca (autorstwa Grzegorza Olszowskiego), inne głównie przedstawiały stare pocztówki. Podczas pokazu slajdów wielu uczestnikom powróciły wspomnienia dotyczące omawianych obiektów. Nawiązała się dyskusja, przybierająca niekiedy zaskakujący przebieg. Do rozmowy o nieistniejących już obiektach włączyli się również wspomnieni wcześniej autorzy książki “Sosnowiec między wojnami” oraz historyk Grzegorz Onyszko.

Oficjalne zakończenie imprezy wcale nie spowodowało, że zgromadzonych ponad pięćdziesięciu gości poszło do domu. Wręcz przeciwnie, pomimo późnej pory wielu z nich postanowiło poznać się wzajemnie i porozmawiać w mniejszych grupach. Impreza trwała do 21, a wychodząc wszyscy zapewniali, że następnym razem też przyjdą. Otwartą kwestią pozostał temat kolejnego spotkania o którego terminie powiadomimy na naszych łamach.

[PP]

Bear