Spotkanie Sympatyków Sosnowca z Mieczysławem Kleinem

Do wydarzenia 11.12W piątkowy (11.12) wieczór zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż w czasie. Tym razem w restauracji Stacja Sosnowiec (ul.Teatralna 9) rozmawiać będziemy m.in. o czasach “Gdy Ostrowy były Niemcami”. Będą to wojenno okupacyjne wspomnienia kpt. Mieczysława Kleina, prezesa Koła Terenowego Zagłębia Dąbrowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Kpt. inż. Mieczysław Klein, rocznik 1928, ur. w Kazimierzu, pow. Będzin. Syn Józefa, legionisty, pracownika biura mierniczego kopalni Kazimierz-Juliusz. Podczas niemieckiej okupacji na “tajnych kompletach” ukończył 1 klasę gimnazjum. W wieku 14 lat podjął pracę na Kopalni Kazimierz-Juliusz. Dzięki temu nie został zabrany na przymusowe roboty w Niemczech. W tym czasie jako pracownik tzw. naświetlarni wykonywał tajne zlecenia dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. W tym celu kontaktował się ze swoim starszym kolegą z czasów przedwojennego harcerstwa â Januszem Rajchmanem. Absolwent Liceum Staszica w Sosnowcu (matura 1949) oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1954). Od ponad dwudziestu lat prezes Koła Terenowego Zagłębia Dąbrowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Podczas spotkania Pana Mieczysława wspierał będzie Artur Ptasiński (na zdjęciu po prawej), regionalista, wiceprezes Koła Terenowego Zagłębia Dąbrowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, członek Stowarzyszenia “Pakosznica” oraz PTTK Sosnowiec, Instruktor Krajoznawstwa, pracownik Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.

Przypomnijmy, że Stacja Sosnowiec to lokal gastronomiczny, w którym cyklicznie odbywają się Spotkania Sympatyków Sosnowca. Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Martyna Bierońska, Grzegorz Onyszko i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec, o historii browarów sosnowieckich, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył” i “TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich i sportach walki.
Zapraszamy serdecznie. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.

Bear