Spotkanie Sympatyków Sosnowca z Jackiem Rykałą

Jacek RykałaW najbliższy piątek (09.09) w restauracji Stacja Sosnowiec (ul.Teatralna 9) odbędzie się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Tym razem rozmawiać będziemy o malarstwie, teatrze i poezji, a gościem specjalnym będzie prof. Jacek Rykała.

Profesor Jacek Rykała, sosnowiczanin, plastyk, profesor katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, reżyser, scenarzysta, autor sztuk teatralnych “Dom przeznaczony do wyburzenia”, “Mleczarnia” i “Chłodne poranki”. Jacek Rykała jest też autorem słynnego sosnowieckiego muralu znajdującego się na tyłach kamienicy przy 3 Maja 11, pisze także poezję. Wszechstronnie utalentowany, wszechobecny w wielu dziedzinach sztuki, a dla nas jeden z symboli sosnowieckiego świata kultury i sztuki. Profesor Jacek Rykała jest też tegorocznym laureatem nagrody Humanitas.

Jak to zwykle bywa w tle rozmów będziemy mogli podziwiać ciekawe slajdy, tym razem będą to m.in. prace artysty, zdjęcia z odsłonięcia murala oraz wiele ciekawych, dotąd niepublikowanych zdjęć przygotowanych przez naszego gościa. Będzie okazja by zadawać pytania oraz by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Przypomnijmy, że Stacja Sosnowiec to lokal gastronomiczny, w którym cyklicznie odbywają się Spotkania Sympatyków Sosnowca. Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Michał Góral, Arienne Dorothea Agnoletto, Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Artur Ptasiński, Mieczysław Klein, Dariusz Nawrot, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Janina Kapuścik-Witek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Martyna Bierońska, Paweł Duda, Józef Gałeczka, Leszek Baczyński, Grzegorz Onyszko, Tomasz Służałek, Dariusz Szczubiał, Marian Kardas, Zbigniew Zarzycki, Jarosław Szopa, Wojciech Jaroszewski, Krzysztof Kasprzyk i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec oraz o jego żywych legendach, o historii browarów sosnowieckich, poznaliśmy losy Basi i Izabeli na tle sosnowieckich realiów, o sukcesach sosnowieckiej koszykówki, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Powstaniu Styczniowym w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o świecie opery, o Maczkach w latach międzywojennych, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył” i „TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich, największych sukcesach Płomienia Milowice i sportach walki.
Zapraszamy serdecznie. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny.

[PP]

Bear