Spotkanie Sympatyków Sosnowca, tym razem o rozwoju miasta

5 kwietnia (wyjątkowo w czwartek) odbędzie się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca w Stacji Sosnowiec (ul. Teatralna 9). Tym razem rozmawiać będziemy o rozwoju Sosnowca, a gościem specjalnym, który szczegółowo naświetli nam ten temat będzie dr hab. Robert Krzysztofik, który pracuje w Katedrze Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się geografią miast, geografią społeczno-ekonomiczną, gospodarką przestrzenną i geografią historyczną. Jest autorem kilkudziesięciu opracowań poświęconych Sosnowcowi i Zagłębiu Dąbrowskiemu.

W czasie spotkania dr hab. Robert Krzysztofik poruszy w swym wystąpieniu o charakterze popularnonaukowym następujące kwestie:

1. Fenomen geograficzny Sosnowca. Czym się wyróżnia Sosnowiec i co w jego rozwoju było kluczowe – z geograficznego punktu widzenia.

2. Współczesna ścieżka rozwoju Sosnowca. Każde miasto posiada swoją ścieżkę rozwoju. Swoisty życiorys. Jak on wygląda w przypadku Sosnowca i co go, zwłaszcza współcześnie determinuje.

3. Wyzwania miasta w I połowie XXI wieku. Jakie wyzwania czekają Sosnowiec, ale też miasta regionu w najbliższych latach – kwestie społeczne, ekonomiczne i przestrzenne.

Czwartkowa prezentacja przeznaczona jest dla ludzi, których interesuje dzisiejszy Sosnowiec oraz to, co zdaniem naukowców czeka nas w najbliższej przyszłości.
Jak zwykle podczas Spotkania Sympatyków Sosnowca będzie okazja do zadawania pytań oraz do zrobienia pamiątkowych fotografii z gościem. Wśród uczestników rozlosowany zostanie album “115 lat Sosnowca” ufundowany przez Urząd Miejski w Sosnowcu.

Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Paweł Nalepa, Edyta Ostojak, Sebastian Węgrzyn, Zbigniew Podsiadło, Michał Czernecki, Wojciech Leśniak, Michał Góral, Arienne Dorothea Agnoletto, Stefan Wacław Bielecki, Jacek Rykała, Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Artur Ptasiński, Mieczysław Klein, Dariusz Nawrot, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Janina Kapuścik-Witek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Małgorzata Saniak, Martyna Bierońska, Paweł Duda, Mariusz Grząba, Dariusz Wrona, Sebastian Steć, Szczepan Łach, Józef Gałeczka, Leszek Baczyński, Grzegorz Onyszko, Tomasz Służałek, Dariusz Szczubiał, Marian Kardas, Zbigniew Zarzycki, Jarosław Szopa, Wojciech Jaroszewski, Krzysztof Kasprzyk i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec oraz o jego żywych legendach, o historii browarów sosnowieckich, o fenomenie muzyki Ska w Sosnowcu, o 100-leciu AKS Górnik Niwka, o pracy aktora filmowego, poznaliśmy losy Basi i Izabeli na tle sosnowieckich realiów, o sukcesach sosnowieckiej koszykówki, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Powstaniu Styczniowym w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o świecie opery, o Kopalni Sosnowiec, o Maczkach w latach międzywojennych, o sosnowieckich ewangelikach, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył”, “Rutka” i „TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich, największych sukcesach Płomienia Milowice i sportach walki.

Polecamy. Początek imprezy o godzinie 18. Wstęp wolny.

[PP][Fot. Paweł Leśniak]

Wszelkie prawa zastrzeżone. 30 marzec 2018. 

Bear