Spotkanie promocyjne z Grzegorzem Onyszko i Michałem Kusiakiem w Artkwarium

“Architekci włoskiego pochodzenia na terenie Zagłębia Dąbrowskiego” to tytuł książki, która ukaże się w ostatnich dniach roku 2017 i to temu wydarzeniu w głównej mierze poświęcone będzie piątkowe (29.12) spotkanie promocyjne jakie odbędzie się w Artkwarium. Nie będzie to jednak jedyny pretekst by w tym dniu zasiąść w przytulnym wnętrzu przy ul. 3 Maja 1. Drugim, równie ważnym będzie pokaz filmu zatytułowanego “Zagłębiowska nekropolia czterech wyznań”.

Autorem książki o architektach jest znany sosnowiecki historyk Grzegorz Onyszko. Podjął on próbę scalenia wszelkiej dostępnej wiedzy na temat wybitnych włoskich architektach, którzy na trwałe zapisali się złotymi zgłoskami w historii naszych miast. Byli to Andrea Dell’Aqua, Franciszek Maria Lanci oraz Henryk Marconi. Pozostawili po sobie między innymi takie perły architektury jak dworzec kolejowy w Maczkach (na zdjęciu).

Autorem filmu dokumentalnego “Zagłębiowska nekropolia czterech wyznań” jest znany w sosnowieckim środowisku artystycznym Michał Kusiak, który postanowił opowiedzieć o sosnowieckiej nekropolii czterech cmentarzy: ewangelickim, prawosławnym, katolickim i żydowskim, które znajdują się w dzielnicy Pogoń. Obiekt ten unikatowy pod tym względem w skali światowej często jest zupełnie nieznany przez mieszkańców naszego regionu. Ten film ma to zmienić i spopularyzować miejsce pochówku ludzi, którzy niegdyś stanowili o sile Sosnowca, którzy go tworzyli i popularyzowali poprzez swoje czyny.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny. Zapraszamy.

[PP]

Wszelkie prawa zastrzeżone. 25 grudzień 2017.

 

Bear