Spacer po historycznych miejscach Dańdówki i Bobrka

Plakat Dańdówka17 października odbędzie się kolejny spacer po Sosnowcu. Podobnie jak to miało miejsce w Maczkach, Ostrowach Górniczych i Kazimierzu Górniczym i tym razem poprowadzi go historyk Grzegorz Onyszko. Pretekstem do wycieczki jest jubileusz 60-lecia Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu.

W sobotni poranek (początek spaceru o 11) odwiedzimy dwie kolejne dzielnice. Będą to Dańdówka i Bobrek, miejsca które wbrew powszechnej opinii mają ciekawą historię. Większości mieszkańców Dańdówka kojarzy się ze stacją kolejową dawnej kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej oraz ze skrzyżowaniem i rozjazdem tramwajów w kierunku Kazimierza Górniczego i Mysłowic. Gdy słyszymy słowo “Dańdówka” naszym oczom ukazuje się też charakterystyczny budynek mieszkalny zwany “Alcatraz”.

Grzegorz Onyszko zapowiada, że podczas wycieczki zapoznamy się z dziejami dzielnic, zapoznamy się z miejscami, gdzie kiedyś stały słynne na całą okolicę zakłady pracy, porozmawiamy o wielokulturowości obu dzielnic, dowiemy się o znanych Polakach, którzy odwiedzili te miejsca.

Jak zwykle podczas pieszych wycieczek prosimy w imieniu organizatorów o dostosowanie stroju do charakteru wycieczki i panujących warunków atmosferycznych. Zbiórka odbędzie się w okolicy kościoła pw. św. Jacka o godzinie 11. Serdecznie zapraszamy.

[PP]

Bear