Spacer historyczny po Niwce

fabryka-maszyn-gorniczychW sobotę 10 września odbędzie się kolejna ciekawa wycieczka po Sosnowcu. Podróż ma charakter historyczno-krajobrazowy, będzie więc okazja do zapoznania się z historią odwiedzanych miejsc. Wycieczkę poprowadzi niezmordowany w tym temacie Grzegorz Onyszko.

Grzegorz Onyszko jest historykiem, autorem artykułów o naszym regionie. Jest jednym  z pomysłodawców spacerów historycznych po Sosnowcu. Wiele z nich prowadził osobiście. Przy okazji zachęcamy do odsłuchania rozmowy z Grzegorzem Onyszko w ramach projektu Głos Sosnowca.

Powróćmy do samej wycieczki. W podtytule autorzy zapewniają, że uczestnicy ruszą śladami XIX wiecznego przemysłu, rewolucjonistów oraz przemytu… Był czas, gdy to właśnie przemyt ludzi i towarów przez pobliską granicę był źródłem powstania zarówno dużych fortun, jak i utrzymania drobnych cwaniaczków.

Tradycyjnie prowadzący wycieczkę opowie o dziejach dzielnicy, rozwoju górnictwa na tych terenach oraz o znanych ludziach, którzy odwiedzili niegdyś Niwkę. Dowiemy się też jaka była rola Banku Polskiego w rozwoju tej części Sosnowca. Wycieczka zakończy się ogniskiem w miejscu, gdzie znajdował się historyczny Trójkąt Trzech Cesarzy. Organizatorzy zapewniają symboliczną kiełbaskę dla każdego uczestnika.

Wycieczka odbywa się w ramach cyklu „Wędrówek sosnowieckich z historią w tle”. Ze względu na warunki pogodowe jej trasa może ulec zmianie. W czasie wycieczki obowiązuje ubiór i obuwie turystyczne. Serdecznie polecamy. Koszt uczestnictwa to symboliczne 1 zł, w zamian uczestnicy otrzymają okolicznościową plakietkę.

Zbiórka odbędzie się o godzinie 11 przed biurowcem Fabryki Maszyn Górniczych, przy ul. Wojska Polskiego 25/27 (okolice marketu Aldi). Serdecznie polecamy takie spędzenie wolnego czasu.
[PP]

 

 

 

 

 

 

 

Bear