Spacer Granica-Uroczysko-Maczki

Granica (3)28 sierpnia odbędzie się spacer po miejscach związanych z historią Maczek. W tym roku mija 90 lat od nadania tej nazwy, miejscu które znane było na całym świecie jako Granica. Zmiana nazwy była podyktowana utratą charakteru miejscowości granicznej. Nie psujmy jednak zabawy wszystkim tym, którzy zjawią się w piątek o godzinie 17 pod Miejskim Klubem Maczki.

Pomysłodawcą spotkania jest wiceprzewodniczący Rady Miasta Sosnowca Jacek Dudek, który podczas jednego ze spotkań w Stacji Sosnowiec zaproponował historykowi Grzegorzowi Onyszce poprowadzenie takiej wycieczki. Każdy, kto zna Grzegorza wie, że specjalnie nie trzeba go namawiać do takich inicjatyw, czego efektem jest piątkowa impreza.

Plan wycieczki jest następujący. Jak wspomnieliśmy zbiórka odbędzie się pod klubem Maczki (ul.Krakowska 26) o godzinie 17, skąd wyruszymy na zwiedzanie kolejnych fragmentów tej uroczej dzielnicy. Będzie więc plebania cerkiewna, domy celników, tzw. rynek w Maczkach, plac na którym stała niegdyś Cerkiew, pozostałości osiedla żydowskiego Palestyna, Lokomotywownia, dwa najstarsze budynki mieszkalne w Nowych Maczkach, kościół, wieża ciśnień, tajemniczy tunel, malowniczy most nad Białą Przemszą oraz hydroelektrownia. Jeśli wystarczy czasu to odwiedzimy jeszcze jedno miejsce – niespodziankę.

Po zakończeniu spaceru dla wszystkich uczestników przewidziany jest skromny poczęstunek z grilla. Będzie okazja przystanąć i w pięknych okolicznościach przyrody porozmawiać na temat przeszłości i przyszłości Maczek.

W imieniu organizatorów wszystkich serdecznie zapraszamy. Przewidywany czas spaceru to 1,5 – 2 godzin. Udział jest oczywiście bezpłatny. Polecamy.

[PP]

Bear