Spacer “Getto otwarte 1939-1943”

II Wojna Światowa to bez wątpienia wydarzenie, które w ogromnym stopniu wpłynęło na dzieje ludzkości. Szczególnie dotknęło to ludności żydowskiej, która padła ofiarą planu “ostatecznego rozwiązania”. Nie inaczej było pod tym względem w Sosnowcu.
Wojska niemieckie wkroczyły do Sosnowca 4. września 1939 roku, a 13. stycznia 1944 roku ostatnia grupa Żydów została wywieziona z getta na Środuli do obozu zagłady w Auschwitz. W ciągu tych nieco ponad czterech lat unicestwiono prawie całą, niemal trzydziestotysięczną społeczność żydowską Sosnowca.
Podczas sobotniego spaceru poznamy dzieje miasta pod niemiecką okupacją i bezlitosny proces likwidacji ludności żydowskiej. Dowiemy się, gdzie Niemcy ulokowali instytucję zajmująca się organizacją transportu Polaków i Żydów do obozów pracy lub na roboty przymusowe do III Rzeszy. Odkryjemy także ślady izolowania ludności żydowskiej w postaci osobnego Urzędu Pocztowego lub piekarni, z których wolno było im korzystać. Poznamy także miejsca o najbardziej ponurej historii, a więc domy, w których tymczasowo lokowano ludzi wyselekcjonowanych do transportu do Auschwitz.
Dla upamiętnienia tych dni polecamy udział w sobotnim spacerze zatytułowanym “Getto otwarte 1939-1943”. Spacer poprowadzi Tomasz Grząślewicz – regionalista, popularyzator historii Zagłębia Dąbrowskiego oraz redaktor naczelny “Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca”.
 
Miejsce zbiórki: Urząd Miejski w Sosnowcu, al. Zwycięstwa 20
Czas zbiórki: Sobota 4. września, godz. 9:50
 
Jeśli chcesz z nami wyruszyć, wystarczy, że przyjdziesz na miejsce zbiórki – nie musisz się zapisywać czy wykupywać biletu – WSTĘP WOLNY!
Uczestnicy biorą udział w spacerze na własną odpowiedzialność. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu i ubezpieczenia. W związku z zagrożeniami COVID-19 prosimy o zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, w tym o zachowywanie pomiędzy uczestnikami odległości 1,5 m.
Spacery historyczne zostały dofinansowane przez Miasto Sosnowiec w zakresie wsparcia kultury.
Organizatorem jest Fundacja Szafa Gra oraz Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują I Like Zagłębie i 41-200.pl
Bear