Spacer “Czy Modrzejów był sztetlem?”

29 sierpnia odbędzie się kolejny spacer historyczny po Sosnowcu. Tym razem w ramach promocji “Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” odwiedzimy Modrzejów.

 

Modrzejów jest miejscem, w którym odkryć można ślady najstarszej społeczności żydowskiej na terenach obecnego Sosnowca. Już w XVIII wieku był on prywatnym miastem, w którym mieszkało wielu Żydów.

Spacerując po Modrzejowie będziemy mogli zobaczyć m.in. kirkut, który jest najstarszą sosnowiecką nekropolią. Dowiemy się także, w którym miejscu miał swoją siedzibę cheder, czyli szkoła żydowska o charakterze religijnym. Poszukamy także śladów dwóch synagog oraz poznamy historię Związku Syjonistów-Rewizjonistów w Polsce, który w Modrzejowie miał swój oddział.

Miejsce zbiórki: Rynek w Modrzejowie
Czas zbiórki: Niedziela 29. sierpnia, godz. 9:50
Prowadzenie: Grzegorz Onyszko

Jeśli chcesz z nami wyruszyć, wystarczy, że przyjdziesz na miejsce zbiórki – nie musisz się zapisywać czy wykupywać biletu – WSTĘP WOLNY!
Uczestnicy biorą udział w spacerze na własną odpowiedzialność. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu i ubezpieczenia. W związku z zagrożeniami COVID-19 prosimy o zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, w tym o zachowywanie pomiędzy uczestnikami odległości 1,5 m.
Spacery historyczne zostały dofinansowane przez Miasto Sosnowiec w zakresie wsparcia kultury.
Organizatorem jest Fundacja Szafa Gra oraz Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują I Like Zagłębie i 41-200.pl

[Mateusz Jaruszewski][Fot.Radek Struzik]

Bear