Smok wawelski pękł w Zamku Sieleckim

W niedzielę 11 marca w Sosnowieckim Centrum Sztuki  – Zamek Sielecki  odbyło się przedstawienie dla młodych widzów pt. „Legenda o smoku wawelskim”. Spektakl w wykonaniu krakowskiego teatru Art-Re wzbudził wielkie zainteresowanie. Na widowni zasiadło łącznie niemal setka widzów.

Przedstawienie zapowiedział historyk Rafał Bryła – jeden z organizatorów przedsięwzięcia. Publiczność gromkimi brawami wezwała na scenę aktorów. Dwuosobowa ekipa Art-Re tak często zmieniała kostiumy i głosy, że dzieci zastanawiały się ile osób ukrytych jest za kurtyną. Kolorowe stroje przyciągały wzrok, a efektowna oprawa dźwiękowa dodawała całości dużego uroku.

Największe wrażenie na dzieciach, co jest oczywiste, wzbudziła postać smoka wawelskiego. Smok podawał rękę wystraszonym maluchom, a krakowianka zaprosiła do tańca część dzieci. Debiut sceniczny młodych sosnowiczan wypadł bardzo efektownie, wygląda na to, ze nadciąga nowe pokolenie sosnowickich aktorów i tancerzy.

Tymczasem akcja przedstawienia nabierała rozpędu. Kiedy szewczyk Skuba głośno zastanawiał się jak pokonać smoka, dzieci od razu podpowiedziały mu, że potrzebuje siarkę i skórę z owcy. Niełatwo opowiada się historię, której finał część dzieci doskonale zna.

Najmłodsze dzieci nieco przestraszyła eksplozja smoka, który wypiwszy hektolitry wody z Wisły nie miał innego wyjścia tylko dokonać żywota na sosnowieckiej scenie.

Może więc czas zmienić legendę, gdyż sam byłem świadkiem, że Smok wawelski pękł w naszym Zamku Sieleckim…

Jeszcze pozwolę sobie napisać kilka słów o atmosferze panującej przed, w trakcie i po przedstawieniu. W Zamku Sieleckim panowała ciepła, wręcz rodzinna atmosfera. Dzieci siedzące na poduszkach tuż przed sceną miały bardzo dobry kontakt z aktorami, w pomieszczeniu było ciepło. Ważnym czynnikiem jest przystępność cen biletów. Za przysłowiowe 5 złotych trudno znaleźć taką rozrywkę dla najmłodszych nie tylko w naszym mieście. Jak zapowiedział jeden z organizatorów Rafał Bryła, w najbliższym czasie w Zamku Sieleckim odbędą się kolejne cztery przedstawienia dla młodych mieszkańców Sosnowca i okolicy, w tym jedno z okazji dnia dziecka. Seria przedstawień jest wstępem do wystawy „Polskie baśnie i legendy”, która odbędzie się w dniach 27.04 – 09.09.2012.

Znamy już kolejne terminy przestawień, o szczegółach będziemy informowali.

24.06.2012 €“ Lech, Czech i Rus

15.07.2012 €“ Bazyliszek

12.08.2012 €“ Pan Twardowski

[PP]

Bear