Sławomir Matusz i Jerzy Lucjan Woźniak, czyli poeci w Pod Spodem

W czwartek 16 października w sosnowieckiej Klubokawiarni Pod Spodem odbył się wieczór poetycki. Pretekstem do spotkania było ukazanie się tomiku poezji autorstwa Sławomira Matusza zatytułowanego “Piosenka o okienkach. Podwórko Szpilmana”.

Autor zaprezentował wybrane przez siebie wiersze z tego zbioru. Trzeba obiektywnie przyznać, że niektóre z przeczytanych wierszy wywołały spore emocje. Gołym okiem widać było starą prawdę, że wiersz przeczytany przez jego autora brzmi zupełnie inaczej niż wówczas, gdy czytamy go sami. Podczas spotkania każdy z uczestników miał okazje zadać pytanie poecie, był czas na wspomnienia i pytania o przyszłość. Prócz nowości, czyli “Piosenka o okienkach. Podwórko Szpilmana” Sławomir Matusz mówił też o innym swoim wydawnictwie, mianowicie o książce “Licznik Geigera”. Ta pozycja literacka zawiera szkice i eseje, w tym 20 interpretacji wierszy współczesnych poetów.

Gościem spotkania ze Sławomirem Matuszem był inny wybitny, sosnowiecki artysta – poeta Jerzy Lucjan Woźniak. Także on, na zmianę z Matuszem prezentował swoje prace z wyboru wierszy zatytułowanego “Drzewa przy drodze”. Przy okazji wierszy czytanych przez Pana Jerzego można było poczuć cudowną atmosferę dawnych wieczorków poetyckich, dawnych studenckich klubowych spotkań z literaturą. Pan Lucjan obiecał, że wkrótce odbędą się kolejne spotkania promocyjne związane ze zbiorem wierszy “Drzewa przy drodze”.

[PP]

 

Bear