Śladami Alojzego Korzeńca – spacer historyczno-literacki

W najbliższą środę 28 czerwca odbędzie się spacer śladami Alojzego Korzeńca – bohatera książek Zbigniewa Białasa. Po zakamarkach związanych z postacią słynnego kafelkarza oprowadzą nas historyk Grzegorz Onyszko oraz miłośnik sosnowieckiej trylogii Tomasz Grząślewicz (ilikezaglebie.pl).

28 czerwca pan Alojzy Korzeniec położył kafelek w domu przy ulicy Żytniej 16, kilkanaście godzin później jego zdekompletowane ciało znalazł na nasypie kolejowym kolejarz Ociepa. 

  Jak zapowiadają organizatorzy w trakcie wycieczki odwiedzimy sporo miejsc i obiektów opisanych przez pisarza, m.in. kafelki Korzeńca, dom w którym mieszkała Emma Niukanen, czy powieściowe miejsce odnalezienia ciała Korzeńca. Dowiemy się też jak te miejsca i obiekty wyglądały w roku 1913. Będzie też okazja porozmawiać o sosnowieckich losach bohaterów książek. Wszystko to wzbogacone będzie porcją odpowiednich cytatów z powieści „Korzeniec” i „Puder i pył”.

Trasa: Kościół św. Tomasza – Żytnia – Park Dietla – Park Sielecki – Bulwary nad Przemszą – Aleja Zwycięstwa – Warszawska – Teatralna – Kołłątaja – Plac im. Konstantego Ćwierka – Dęblińska – nasyp przy Dęblińskiej.

Zbiórka: skwer im. Danuty Siedzikówny „Inki” przy kościele św. Tomasza na Pogoni
28 czerwca godzina 17:30
Przewidywany koniec wycieczki: nasyp kolejowy za ulicą Dęblińską 28 czerwca ok. godz. 20:30.
Udział w spacerze jest dobrowolny i na własne ryzyko. W czasie wycieczki obowiązuje ubiór i obuwie turystyczne. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu, uczestnicy zadania ubezpieczają się we własnym zakresie, członkowie PTTK mają ubezpieczenie w ramach opłaconej składki członkowskiej za 2017 r.
Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym przewodnik.

Organizatorzy: PTTK oddział im. Aleksandra Janowskiego , I Like Zagłębie, 41-200.pl, Głos Sosnowca. Zapraszamy.

[PP][Fot. Tomasz Grząślewicz]

Bear