Retoryka czterech kultur, czyli powrót do przeszłości Sosnowca

muza-nowe-logo7 października o godzinie 18 w sosnowieckiej sali koncertowej “Muza” odbędzie się ciekawa impreza. Jej pomysłodawcą jest Zbigniew Teper, poeta, pieśniarz, bard Zagłębia. Ma ona przybliżyć czas, gdy Sosnowiec był miejsce współistnienia czterech kultur, czterech religii i ludzi o różnej narodowości i posługujących się często różnymi językami.

Tak właśnie było w naszym mieście w latach gdy powstawało. Początek XX wieku, aż do wybuchu pierwszej wojny światowej to okres ogromnej tolerancji oraz współistnienia różnych kultur w przygranicznym Sosnowcu. To współistnienie kultur to temat przewodni imprezy pod nazwą “Retoryka czterech kultur – Sosnowiec powrót do przeszłości”.

Najważniejszym elementem wydarzenia jest koncert w “Muzie”, gdzie oprócz pomysłodawcy przedsięwzięcia, czyli Zbigniewa Tepera zobaczymy też Krakowskie Trio Stroikowe, Chór Cerkiewny Oktoich oraz Zofia Kusztal, Magdalena Piwkowska, Gabriela Zgrzebnicka i Jerzy Lucjan Woźniak. Już sam dobór artystów wskazuje, że będzie tu bardzo dużo treści o Sosnowcu. Bilety na koncert w cenie 20 i 15 złotych. Retoryka czterech kultur to jednak nie tylko koncert.

Już dzień później 8 października o godzinie 16:30 będzie okazja by zwiedzić Kościół Ewangelicko-Augsburski przy ul. Żeromskiego, gdzie odbędzie się koncert organowy.

11 października można będzie zwiedzić Pałac Dietla o godzinach 11 i 17. Dzień później o godzinie 17 wszyscy chętni będą mogli zagościć w progach cerkwi przy ul.Kilińskiego. 14 października o godzinie 12 będzie możliwość zwiedzenia Cmentarza Żydowskiego.

Na wszystkie powyższe wydarzenia trzeba się jednak zapisać, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmuje Centrum Informacji Miejskiej osobiście lub telefonicznie (tel. 32 265-60-04). Serdecznie polecamy imprezę oraz wszelkie wydarzenia towarzyszące. Pamiętajmy, że tego rodzaju przedsięwzięcia kształtują naszą świadomość regionalną oraz poszerzają naszą wiedzę o regionie. Zapraszamy.

[PP]

000

 

 

Bear