Pyza na polskich dróżkach

a (25)Najnowszą propozycją Teatru Zagłębia jest “Pyza na polskich dróżkach”. Można powiedzieć, że jest to sztuka dla dzieci od lat 3 do 103… Ponad godzinne przedstawienie ze świetnie dobraną muzyką, kolorowymi strojami i znakomitą grą aktorów z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybredne gusta.

Zapewne część czytelników pamięta, że przygody Pyzy były niegdyś jedną z lektur szkolnych. Lektura ta, przesiąknięta folklorem, uwidocznionym dodatkowo ilustracjami w kolejnych wydaniach książki nie była specjalnie lubianą przez dzieci książką. Część dorosłych uważała ją za zbyt “poprawną politycznie” nawet jak na owe czasy. Reżyser i twórca adaptacji Arkadiusz Klucznik odseparował z książki niektóre socjalistyczne treści i przygotował sztukę na miarę czasów, w których żyjemy. A sztuka ta kierowana do wszystkich, choć z ukłonem do najmłodszych widzów jest tak skonstruowana, by budzić ciekawość widza od początku do końca. Niemal przez całe przedstawienie słyszymy muzykę, a na scenie jest dużo dynamicznej choreografii autorstwa Urszuli Pietrzak. Wszystko to na tle skromnej, co nie znaczy złej scenografii Pawła Pawlaka. Scenografii, którą jak mówi reżyser można spakować do niewielkiego samochodu i objechać z nią cały kraj. Czy zatem “Pyza na polskich dróżkach” stanie się nowym “towarem eksportowych” Teatru Zagłębia?

a (10)Kim jest tytułowa bohaterka sztuki? Pyza to pulchna kluseczka ulepiona przez gospodynię z Mazowsza, która zamiast dać się ugotować jak wszystkie inne pyzy postanawia ruszyć w Polskę. Jaka jest ta Polska, którą zwiedza Pyza? W pierwszej wersji książki wydanej jeszcze przed II wojną światową jej autorka  Hanna Januszewska podróżuje przez największe miasta II Rzeczpospolitej. Jest tu Wilno, Grodno, Warszawa, Lwów. Aby uniknąć niewygodnych pytań dzieci dlaczego ten Lwów, Grodno i Wilno nie leżą już w Polsce powojenne wydania książki zawierały już zgoła inną trasę podróży Pyzy. Dodatkowo pojawiły się też znane z propagandy socrealistycznej postacie takie jak spawacz, czyli przedstawiciel klasy pracującej oraz tak “kultowe” wtedy miejsca jak Nowa Huta. Powstał także serial animowany “Wędrówki Pyzy”. Klamrą spinającą obie wersje przygód Pyzy jest Warszawa, miasto rodzinne autorki, tak zgoła różne przed i po wojnie.

W “Teatrze Zagłębia” Pyza jest wielką (średnica 80 cm), miękką materiałową kulką, zaopatrzoną w buźkę i uszy, która jest przekazywana kolejnym aktorkom, których jest aż sześć. Można więc powiedzieć, że Pyzę gra sześć aktorek.

Obsada sztuki “Pyza na polskich dróżkach”: Agnieszka Bałaga–Okońska, Ryszarda Bielicka–Celińska, Agnieszka Bieńkowska, Beata Deutschman, Katarzyna Giżyńska, Ewa Kopczyńska, Małgorzata Saniak, Michał Bałaga, Kamil Bochniak, Przemysław Kania, Tomasz Muszyński i Andrzej Rozmus.

Polecamy przestawienie. Aktualny repertuar Teatru Zagłębia można śledzić na naszej stronie, na stronie teatru i w Biurze Obsługi Widzów (czynne poniedziałek – piątek: 8.00 – 15.00) telefon 32 266-11-27.

[PP]

 

Bear