PROLETARYAT zagra w 2doors music club

“To My ziemi naszej sól” śpiewała niegrzeczna młodzież na początku lat 90.  To bardzo mocny początek bardzo mocnej piosenki z pierwszej płyty zespołu Proletaryat. Majestatyczny, jeden z najważniejszych utworów wolnej Polski to znakomita próbka możliwości zespołu oraz jedna z najbardziej charakterystycznych kompozycji, obowiązkowa na każdym koncercie. Czy usłyszymy ten utwór w czwartek w Sosnowcu?Najlepiej sprawdzić osobiście. Są dostępne jeszcze bilety.

Proletaryat to jednak nie tylko jeden utwór. Zespół, który powstał w 1987 roku ma na koncie aż 11 płyt, wśród których nie ma krążków słabych. Proletaryat gra ciągle mocno, stara się nie zapominać o tym, że prócz muzyki ważny jest przekaz. Teksty Proletaryatu były zawsze jednocześnie aktualne i ponadczasowe. Często w nich znajdujemy satyrę, kpinę z otaczającej nas rzeczywistości. Proletaryat nie boi się śpiewać o polityce, choć nie staje po stronie żadnych ugrupowań, a raczej opisuje relacje na zasadzie “My-Oni”. Dzięki temu słuchacz często się identyfikuje z tekstem. Wczesne utwory Proletaryatu to często opis walki człowieka z systemem komunistycznym. Polska rzeczywistość  po 1989 roku dała możliwość śpiewania bez obawy o cenzurę. Proletaryat skwapliwie z tego korzystał, jego mroczne teksy o przesłuchania oskarżały nie tylko system, ale również jednostki działające w jego imieniu. Przykładem tego są utwory z tamtego okresu “Tienanmen”, “Zadania władzy”, czy “Sumienie generała”. Są też utwory gorzkie, pisane z pozycji człowieka przegranego, wprowadzonego w błąd przez system, prześladowanego przez kacyków władzy, np. “Dlaczego ja”, “Oszukany”.

Płyty Proletaryatu z drugiej połowy lat 90 i późniejsze to przede wszystkim lepsza jakość nagrań, lepsze studio, instrumenty. Utwory brzmiały nico ciężej, ale energia i gorzki humor w tekstach pozostał.

Dzisiejszy Proletaryat to weteran rodzimej sceny. Ponad 25 lat grania wyrobiło markę Olejowi i reszcie. Dla wielu Proletaryat to przede wszystkim kapela koncertowa. Znakomicie wypada zarówno w małych klubach, jak i podczas imprez masowych, jak np. koncerty na festiwalu w Jarocinie. Tym razem będzie można zobaczyć zespół grający akustycznie. Podczas tego osobliwego zdarzenia z bandem wystąpi dodatkowo znakomity muzyk TSA – Stefan Machel.

Koncert odbędzie się w 2doors music club (Sosnowiec, ul.Małachowskiego 24) w czwartek 20 grudnia 2012. Początek imprezy o 19. O szczegóły można pytać w klubie muzycznym 2doors lub telefonicznie 512-226-422.

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie.

[PP]

Bear