Poznaj Małą Metalową Dziewczynkę

10 i 11 października Teatr Zagłębia zaprasza na sztukę Doroty Masłowskiej ”Między nami dobrze jest”.

Masłowska przebojem wdarła się do naszej literatury w 2002 roku powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Paszport Polityki, nominacja do Nike to tylko jedne z ważniejszych efektów powstania tej książki. Za następną książkę „Paw królowej” , w roku 2006 otrzymała nagrodę literacką Nike. Kolejne dwa utwory pisane były już z myślą o adaptacjach teatralnych. „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” oraz dramat „Między nami dobrze jest” zdobywają sobie coraz większą popularność na deskach teatralnych.

Sosnowiecki Teatr Zagłębia podjął się inscenizacji sztuki Masłowskiej „Między nami dobrze jest”. Wzięcie na warsztat tego utworu to zdecydowany ukłon w kierunku widzów młodych. Być może takie były zamierzenia, sztuka jednak jest na tyle interesująca, że przyciąga miłośników teatru w bardzo różnym wieku. Trudny język Masłowskiej w formie teatralnej jest znacznie bardziej przyswajalny, niż podczas czytania. Pierwsze słowa wypowiedziane przez babcię na wózku inwalidzkim (Elżbieta Laskiewicz) ”Ech, pamiętam dzień w którym wybuchła wojna” zapowiadają, że „Między nami dobrze jest” to utwór „słodko-gorzki”.  Następują wyraźne zderzenia słów wypowiadanych przez babcię ze słowami wnuczki, wspomnień brutalnych czasów wojny z pozornie beztroską egzystencją Małej Metalowej Dziewczynki (Martyna Zaremba). Całość dopełniona ciekawymi dialogami pomiędzy Haliną (Małgorzata Sadowska) i Edytą (Agnieszka Okońska), z których wiele można dowiedzieć się o życiu współczesnych Polaków. Najważniejsze jest to, że aktorzy grają w sposób bardzo wiarygodny, mamy wrażenie że podsłuchujemy rozmowę na targowisku miejskim, czy rodzinne dialogi przed telewizorem. „Panterki”, dresy, stroje pstrokate, jakby z początku lat 90. robią bardzo dobre wrażenia. Bohaterowie przez większość czasu patrzą w telewizor, a nawet jeśli nie patrzą mamy wrażenie, że każda ich czynność musi odbywać się przy włączonym odbiorniku telewizyjnym. Jeszcze jedna ciekawostka. Podczas przedstawienia jedna z aktorek zapala papierosa. To tylko jeden papieros, a czuć go na całej widowni. Główną rolę gra gościnnie wspomniana Martyna Zaremba, która bardzo dobrze opanowała zakręcony język Masłowskiej.

Efektowna oprawa muzyczna, przerywniki swoistego DJ oraz fragment utworu legendarnej grupy „Siekiera” sprawiają, że przedstawienie zapada na długo w pamięci. Zapraszamy na przestawienie w piątek (10.09. godzina 19) i sobotę (11.09. godzina 18). Poniżej prezentujemy obsadę sztuki.

Bożena – Maria Bieńkowska
Monika – Beata Deutschman
Prezenterka – Ewa Kopczyńska
Osowiała staruszka – Elżbieta Laskiewicz
Edyta – Agnieszka Okońska
Halina – Małgorzata Sadowska
Mała metalowa dziewczynka – Martyna Zaremba
Aktor – Przemysław Kania
Radio – Krzysztof Korzeniowski
Mężczyzna – Grzegorz Kwas

[PP]

Bear