Planeta Topor w Pałacu Schoena – zaproszenie na wernisaż

Planeta Topor Roland Abram Nicolas27 października (czwartek) o godzinie 18 w sosnowieckim muzeum rozpocznie się wernisaż wystawy “Planeta Topor. Abram Roland Nicolas”.

Roland Topor jest jednym z najpopularniejszych francuskich pisarz, doskonale znanym w Polsce nie tylko ze swojej twórczości literackiej, ale również z plastycznej, a także ze swoich romansów z kinem. Jeśli chcielibyśmy wymienić najważniejsze dokonania tego artysty to trzeba by wymienić takie pozycje literackie jak “Chimeryczny lokator”, “Portret Suzanne”, “Pamiętnik Starego Pierdoły”, “Da Vinci miał rację”, czy choćby “Zima pod stołem”. Roland Topor to także artysta plastyk, którego prace zwiedziły największe światowe galerie. Dla wielu ludzi w Polsce Topor to jednak przede wszystkim autor książki na podstawie której powstał film “Lokator” w reżyserii Romana Polańskiego, gdzie zagrał epizod. Zaistniał także w słynnym filmie Wernera Herzoga “Nonsferatu Wampir”.

Roland Topor urodził się w Paryżu, dokąd jego rodzice wyemigrowali z Polski. Jego ojciec Abram był uznanym rzeźbiarzem, tworzył także wyjątkowe pejzaże, był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Syn Rolanda Nicolas jest także utalentowanym artystą malarzem.

Wystawa w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu opowiada o twórczości wszystkich trzech Toporów. Odbędzie się ona w w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2016, a zaprezentowane na niej prace pochodzą w wielu kolekcji z całego świata.

W imieniu organizatorów zapraszamy zarówno na wernisaż jak i na samą wystawę, która potrwa do 27 grudnia.

[PP]

Bear