Otwarto wystawę 110 Sosnowiczan na 110-lecie Sosnowca

W sobotę 16.11.2013 w Centrum Informacji Miejskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej 110 Sosnowiczan na 110-lecie Sosnowca. Prezentacja portretów mieszkańców Sosnowca to efekt projektu grupy 4photo (Monika Gruszewicz, Wojciech Skórka, Tomasz Malkowski, Piotr Łatacha), którzy postanowili nietypowo uczcić rocznicę nadania praw miejskich stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.
Na wystawę składają się fotografie przypadkowo napotkanych mieszkańców Sosnowca oraz kilku znanych na różnych niwach sosnowiczan. Wśród nich są przedstawiciele władz miasta oraz ludzie związani z kulturą i sztuką. Sposób pokazania tych ludzi świadczy o tym, że zdjęcia nie były inscenizowane, fotografowano najczęściej tam gdzie napotkano, zazwyczaj na mieście, w drodze do szkoły, pracy, na zakupy. Dlatego też te zdjęcia są prawdziwe, szczere. Ludzie napotkani na mieście nie mają na potrzeby zdjęć specjalnie przygotowanych kreacji, bez sztucznie przygotowanych fryzur i makijażu. Można powiedzieć, że sprawiają wrażenie zaskoczonych, ale właśnie to jest siłą tych fotografii. Przekrój wiekowy osób na portretach jest też bardzo duży, przez co jeszcze większa jest autentyczność portretów. Inaczej “zapozuje” do zdjęcia dziecko, inaczej człowiek dorosły.
Na sobotni wernisaż zaproszono bohaterów 110 portretów. Nie wszystkim udało się dotrzeć na spotkanie, Ci którzy przyszli szczelnie wypełnili Centrum Informacji Miejskiej, które jak zwykle w takich momentach zdaje się rozciągać jakby było z gumy. Podczas spotkania pracownicy CIM serwowali napoje (kawa, herbata,soki), były też ciasteczka. Nie poczęstunek był jednak najważniejszy, ale atmosfera tego spotkania. W Sosnowcu wśród obywateli zaczyna tworzyć się bardzo przyjazny klimat dla wszelkich przejawów sztuki, czego przykładem jest liczne uczestnictwo sosnowiczan w tego typu spotkaniach.
Członkowie Grupy Fotograficznej podczas spotkania otwierającego wystawę podziękowali wszystkim przybyłych, szczególnie tym, których fotografie zawisły na ścianach. Dla nich przygotowano okolicznościowe odbitki zdjęć. Wręczono też upominek dla zwyciężczyni konkursu na najciekawszą fotografie dotyczącą cyklicznych spotkań “Cafe pod Migawką” organizowanych prze 4photo. Po zakończeniu części oficjalnej wernisażu przyszedł czas na luźne rozmowy uczestników spotkania, którym nie było końca…
Wystawa w Centrum Informacji Miejskiej (ul.Warszawska 3/20 – Pasaż podziemny) potrwa do końca listopada. Wstęp wolny – wszystkich serdecznie zapraszamy. Polecając wystawę z niecierpliwością czekamy na kolejne propozycje artystów związanych z 4photo.

[PP]

Bear