O życiu codziennym w Maczkach w okresie międzywojennym w Stacji Sosnowiec

MaczkiW piątek 11 marca w restauracji Stacja Sosnowiec (ul.Teatralna 9) odbędzie się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Gościem specjalnym spotkania będzie dr Paweł Duda, a tematem przewodnim historia urokliwej dzielnicy Maczki w 20-leciu międzywojennym.

Dr Paweł Duda jest historykiem, pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Na co dzień zajmuje się historią XVI i XVII wieku. Hobbystycznie interesuje się dziejami Maczek do 1945 r. Jest m.in. twórcą portalu Historyczne Maczki oraz organizatorem konferencji poświęconej historii tej dzielnicy, jaka miała miejsce we wrześniu zeszłego roku.

W czasie spotkania będziemy mogli prześledzić jak zmienił się charakter osady po zakończeniu I wojny światowej, poznać najważniejsze instytucje kulturotwórcze działające w Maczkach oraz nietuzinkowych mieszkańców dawnej Granicy. Obejrzymy niepublikowane dotychczas zdjęcia, prezentujące życie codzienne, jakie kwitło nad Białą Przemszą w okresie międzywojennym.

Przypomnijmy, że Stacja Sosnowiec to lokal gastronomiczny, w którym cyklicznie odbywają się Spotkania Sympatyków Sosnowca. Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Artur Ptasiński, Mieczysław Klein, Dariusz Nawrot, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Martyna Bierońska, Józef Gałeczka, Leszek Baczyński, Grzegorz Onyszko i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec oraz o jego żywych legendach, o historii browarów sosnowieckich, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Powstaniu Styczniowym w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył” i „TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich i sportach walki.
Zapraszamy serdecznie. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny.

[PP]

Bear