O zagładzie sosnowieckich Żydów, czyli kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca

W najbliższy piątek o godzinie 18 w restauracji Stacja Sosnowiec (ul. Teatralna 9) odbędzie się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Onyszko, a tematem będzie szoa sosnowieckich Żydów.
Spotkanie będzie poświęcone okresowi okupacji niemieckiej począwszy od 3 września 1939 r., gdy pojawiły się pierwsze ataki oraz rozporządzenia antyżydowskie aż do przełomu lat 1945/46. Poznamy fakty związane z holocaustem ludności żydowskiej z terenu obecnego Sosnowca. Dowiemy się gdzie istniały getta dla ludności żydowskiej Sosnowca oraz deportowanych specjalnie żydowskich mieszkańców Oświęcimia, Świętochłowic, Gliwic i innych miast Górnego Śląska. Usłyszymy o żydowskim samorządzie i instytucjach współpracujących z okupantem oraz żydowskim ruchu oporu.
Grzegorz Onyszko jest historykiem, autorem licznych artykułów o tematyce regionalnej oraz przewodnikiem, który spopularyzował wycieczki historyczne po Sosnowcu.
Jak zwykle przy okazji Spotkań Sympatyków Sosnowca będzie okazja do zadawania pytań, uzyskania autografów oraz do wspólnej fotografii.

Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Paweł Nalepa, Edyta Ostojak, Sebastian Węgrzyn, Zbigniew Podsiadło, Michał Czernecki, Michał Góral, Arienne Dorothea Agnoletto, Jacek Rykała, Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Artur Ptasiński, Mieczysław Klein, Dariusz Nawrot, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Janina Kapuścik-Witek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Martyna Bierońska, Paweł Duda, Józef Gałeczka, Leszek Baczyński, Grzegorz Onyszko, Tomasz Służałek, Dariusz Szczubiał, Marian Kardas, Zbigniew Zarzycki, Jarosław Szopa, Wojciech Jaroszewski, Krzysztof Kasprzyk i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec oraz o jego żywych legendach, o historii browarów sosnowieckich, o pracy aktora filmowego, poznaliśmy losy Basi i Izabeli na tle sosnowieckich realiów, o sukcesach sosnowieckiej koszykówki, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Powstaniu Styczniowym w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o świecie opery, o Maczkach w latach międzywojennych, o sosnowieckich ewangelikach, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył” i „TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich, największych sukcesach Płomienia Milowice i sportach walki.

Polecamy. Wstęp wolny.

[PP]

Bear