O Sielcu w Stacji Sosnowiec

spotkanie-z-rafalem-bryla-1614 października o godzinie 18 w restauracji “Stacja Sosnowiec” (ul. Teatralna 9) odbędzie się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Gościem specjalnym będzie Rafał Bryła, historyk, autor książki “Zamek Sielecki w Sosnowcu. Historia prawdziwa”. Tytuł piątkowego spotkania to “Historyczna wędrówka po Sielcu z okazji 655 rocznicy jego sprzedaży”.
Rafał Bryła był już raz gościem specjalnym spotkania w Stacji Sosnowiec. Było to przy okazji promocji jego książki o Zamku Sieleckim. Wówczas jego wykład był bardzo ciekawy i zgromadził wielu słuchaczy. Jesteśmy pewni, że tym razem będzie podobnie. Tym bardziej, że Sielec jest jedną z najpopularniejszych sosnowieckich dzielnic. To tu stoi najstarszy w Sosnowcu zabytek – Zamek Sielecki, tu znajdowała się przez ponad 100 lat najważniejsza w mieście kopalnia, to tutaj powstało lodowisko. W latach PRL pod znajdującym się w sercu parku Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego swoją metę miały pochody pierwszomajowe. W parku był też amfiteatr, miejsce licznych imprez kulturalnych. Trudno nie wspomnieć też o Browarze Sieleckim, produkującym przez lata znakomite piwo.
 Te wszystkie sieleckie motywy i wiele innych w jedną całość postara się zebrać Pan Rafał, który przygotował autorską prezentację multimedialną.

Przypomnijmy, że Stacja Sosnowiec to lokal gastronomiczny, w którym cyklicznie odbywają się Spotkania Sympatyków Sosnowca. Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Michał Góral, Arienne Dorothea Agnoletto, Jacek Rykała, Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Artur Ptasiński, Mieczysław Klein, Dariusz Nawrot, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Janina Kapuścik-Witek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Martyna Bierońska, Paweł Duda, Józef Gałeczka, Leszek Baczyński, Grzegorz Onyszko, Tomasz Służałek, Dariusz Szczubiał, Marian Kardas, Zbigniew Zarzycki, Jarosław Szopa, Wojciech Jaroszewski, Krzysztof Kasprzyk i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec oraz o jego żywych legendach, o historii browarów sosnowieckich, poznaliśmy losy Basi i Izabeli na tle sosnowieckich realiów, o sukcesach sosnowieckiej koszykówki, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Powstaniu Styczniowym w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o świecie opery, o Maczkach w latach międzywojennych, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył” i „TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich, największych sukcesach Płomienia Milowice i sportach walki.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki Rafała Bryły “Zamek Sielecki w Sosnowcu. Historia prawdziwa.” Zapraszamy serdecznie.  Wstęp wolny.

[PP]

 

Bear