O Kopalni Sosnowiec – spotkanie w Stacji Sosnowiec

19 stycznia (piątek) o godzinie 18 w restauracji Stacja Sosnowiec (ul. Teatralna 9) odbędzie się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Tematem rozmowy będzie niegdyś najpopularniejsza w naszym mieście kopalnia „Sosnowiec”. Pretekstem do tego jest nowa książka zatytułowana „Kopalnia Sosnowiec. Dzieje zakładu górniczego (1876-1997) oraz Sielca, dzielnicy miasta Sosnowca”. Gościem specjalnym będzie autor książki inż. Stefan Wacław Bielecki, który jako wieloletni pracownik tej kopalni zna ją jak mało kto.

Określenie „Kopalnia Sosnowiec” jest swego rodzaju skrótem myślowym, gdyż na przestrzeni ponad stu lat działalności zakładu nosił on kilka nazw o czym zapewne usłyszymy podczas piątkowego spotkania. Oprócz dziejów kopalni zapoznamy się też z ciekawymi informacjami na temat dzielnicy w jakiej się ona znajdowała. Będzie to z pewnością kolejna sentymentalna podróż w głąb historii naszego miasta.

Jak to zwykle bywa podczas Spotkań Sympatyków Sosnowca słowo gościa specjalnego wsparte będzie ciekawymi ilustracjami. Będzie okazja do zrobienia zdjęcia, zakupu książek (w cenie 42 zł) i zdobycia osobistej dedykacji. Wśród uczestników spotkania rozlosujemy album „115 lat Sosnowca” ufundowany przez sosnowiecki Urząd Miasta.

Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Paweł Nalepa, Edyta Ostojak, Sebastian Węgrzyn, Zbigniew Podsiadło, Michał Czernecki, Michał Góral, Arienne Dorothea Agnoletto, Jacek Rykała, Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Artur Ptasiński, Mieczysław Klein, Dariusz Nawrot, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Janina Kapuścik-Witek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Martyna Bierońska, Paweł Duda, Mariusz Grząba, Dariusz Wrona, Sebastian Steć, Szczepan Łach, Józef Gałeczka, Leszek Baczyński, Grzegorz Onyszko, Tomasz Służałek, Dariusz Szczubiał, Marian Kardas, Zbigniew Zarzycki, Jarosław Szopa, Wojciech Jaroszewski, Krzysztof Kasprzyk i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec oraz o jego żywych legendach, o historii browarów sosnowieckich, o fenomenie muzyki Ska w Sosnowcu, o 100-leciu AKS Górnik Niwka, o pracy aktora filmowego, poznaliśmy losy Basi i Izabeli na tle sosnowieckich realiów, o sukcesach sosnowieckiej koszykówki, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Powstaniu Styczniowym w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o świecie opery, o Maczkach w latach międzywojennych, o sosnowieckich ewangelikach, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył” i „TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich, największych sukcesach Płomienia Milowice i sportach walki.

Polecamy. Wstęp wolny.

[PP][Fot. Grzegorz Olszowski, Paweł Pytel]

Wszelkie prawa zastrzeżone. 15 styczeń 2018. 

Bear