Nie tylko lekcja historii
Czym jest wolność dziś i czym była dawniej? Jak postąpilibyśmy w obliczu ekstremalnej sytuacji, jaką jest chociażby konflikt wojenny, dziejący się nie tak daleko, bo zaledwie za wschodnią granicą. Czy obecne czasy wymagają bohaterstwa i czy zwykli ludzie mogą stać się bohaterami?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas kolejnej wyjątkowej rozmowy „Bohaterskie czyny w obliczu ekstremalnych sytuacji, ochrona wolności i człowieczeństwa” – spotkania z Markiem Janickim, pasjonatem fotografii, autorem zdjęć z pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach, dokonanej 16 grudnia 1981 r. przez wojsko, oddziały Milicji Obywatelskiej i ZOMO. Spotkanie, które odbędzie się 13 grudnia o godzinie 18.00 w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu jest zwieńczeniem projektu „Ludzie Wolności – wolność jest w naturze. Rozmowy o odwadze i wyborach” – cyklu spotkań z osobami, które swoją działalnością, postawą, życiorysem realizują idee dotyczące różnych aspektów wolności: wyboru drogi życiowej (miejsca w życiu), realizowania własnych pasji i przekraczania swych możliwości (doświadczanie natury), podejmowania odważnych decyzji w obliczu ekstremalnych sytuacji (ochrona wolności), dążenie do harmonii wewnętrznej (wolność duchowa).
Osobiste spotkanie z naocznym i zaangażowanym świadkiem najbardziej dramatycznego i krwawego wydarzenia stanu wojennego, jakim była pacyfikacja kopalni Wujek w Katowicach, w wyniku której śmierć poniosło dziewięciu górników, a 23 zostało rannych – stworzy możliwość przywołania klimatu tamtych dni – rodzaju lekcji historii dla młodych pokoleń traktującej o stanie wojennym, wyjętej nie z karty szkolnego podręcznika, ale rozgrywającej się na ulicach miasta, zapisanej ludzką tragedią – żywymi emocjami. Z drugiej strony nie ograniczymy się wyłącznie do lekcji ze współczesnych i bolesnych dziejów kraju – spotkanie stworzy możliwość podzielenia się z odbiorcami osobistymi doświadczeniami. Rozmowa o dokonywanych wyborach i roli, jaką może odegrać fotografia w obliczu dramatycznych wydarzeń (ochrona wolności), pomoże młodym ludziom zrozumieć, że pamięć i szacunek dla przeszłości mogą stać się fundamentem lepszej przyszłości, a pasja jej sprzymierzeńcem. Spotkaniu będzie towarzyszyć prezentacja wybranych fotografii Marka Janickiego, określanych przez środowisko fotoreporterskie mianem najlepszych zdjęć okresu stanu wojennego. Spotkanie będzie moderowane przez Anetę Chwalbę, dziennikarkę TVP Katowice i tłumaczone przez Mariolę Czadankiewicz-Klimek na Polski Język Migowy.
Realizacja projektu stała się możliwa dzięki wsparciu z Fundacji LOTTO im. H. Konopackiej.